Prawo

Będzie więcej zabytków postoczniowych?

Zdaniem ekspertów około 50 obiektów z byłych terenów Stoczni Gdańskiej powinno trafić na listę zabytków. Raport w tej sprawie przedstawiono podczas posiedzenia Rady Interesariuszy Młodego Miasta.

Powiększenie listy zabytków o obiekty postoczniowe rekomendują eksperci z Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS. Opracowany przez nich raport pt. „Studium wyboru ochrony konserwatorskiej terenów i obiektów postoczniowych w Gdańsku” obejmował obszar ponad 120 hektarów. Podstawą analizy były wytyczne UNESCO.

 

Zlecony w marcu 2015 r. na zlecenie Urzędu Miejskiego w Gdańsku raport zaprezentowano podczas kolejnego posiedzenia Rady Interesariuszy Młodego Miasta – tak nazywana jest dzielnica, która ma powstać na obszarze postoczniowym.

 

Wśród ok. 50 obiektów, które autorzy studium proponują, aby wpisać na listę zabytków, większość to budynki postoczniowe, jest też kilka żurawi i dwie suwnice. Głównym wnioskiem ze studium jest to, że dotychczasowy zakres ochrony obiektów na terenach postoczniowych jest daleko niezadowalający.

 

Zdaniem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w sprawie zagospodarowania przestrzennego byłych terenów Stoczni Gdańskiej potrzebny jest „mądry kompromis między interesem inwestorów zainteresowanych przede wszystkim zyskiem a zachowaniem dziedzictwa historyczno-przemysłowego tego miejsca”.

 

Rada Interesariuszy Młodego Miasta powstała w czerwcu 2011 roku z inicjatywy prezydenta Adamowicza. Skupia wszystkich wieczystych użytkowników gruntów i inwestorów z terenów postoczniowych.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane