Prawo

Bez polityków – projekt ustawy o komisji kodyfikacyjnej

Opracowanie całościowej diagnozy obowiązującego systemu prawa regulującego ustrój i funkcjonowanie samorządu terytorialnego, przygotowanie założeń i ogólnych kierunków zmian i opracowanie założeń oraz projektów ustaw i rozporządzeń o podstawowym znaczeniu dla systemu prawa regulującego funkcjonowanie samorządu terytorialnego – taki ma być cel utworzenia Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządu Terytorialnego. Projekt ustawy ma ujrzeć światło dzienne już 27 maja podczas uroczystego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorzadu Terytorialnego.

Nad projektem ustawy powołującej Komisje Kodyfikacyjna prawa samorządowego trwają w ramach korporacji samorządowych ostatnie prace. Już jednak wiadomo, że komisja ma stać się ośrodkiem, w którym w sposób planowy i skoordynowany prowadzone będą prace analityczno-koncepcyjne, które pozwolą na przygotowanie całościowego projektu zmian w prawie samorządowym.

 

W uzasadnieniu do roboczej wersji projektu pomysłodawcy tłumaczą m.in. dlaczego ośrodkiem takich prac nie mogłaby się stać sama Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ich zdaniem celem KWRiST od początku istnienia było wypracowywanie wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego w określonych obszarach. Komisja stanowiąc swoiste forum dialogu społecznego pomiędzy dwoma środowiskami zajmuje się głównie analizowaniem informacji o przygotowywanych projektach aktów prawnych, dokumentów i programów rządowych dotyczących problematyki samorządu terytorialnego oraz opiniowaniem gotowych już projektów w tym zakresie.

 

Nowo powołana Komisja miałaby funkcjonować najdłużej przez 4 lata, ale najpóźniej po upływie roku zobowiązana będzie przedstawić Sejmowi całościową diagnozę obowiązującego systemu prawa regulującego ustrój i funkcjonowanie samorządu terytorialnego.

 

Członków Komisji miałaby powołać Rada Ministrów spośród wybitnych przedstawicieli nauki oraz przedstawicieli praktyki z zakresu prawa samorządowego zgłoszonych przez:

1)      ogólnopolskie organizacja samorządowe wchodzące w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego;

2)      regionalne stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, które łącznie spełniają następujące warunki:

a)      ich członkami są wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego z jednego województwa;

b)      ich członkami jest co najmniej połowa gmin i połowa powiatów w danym województwie;

3)      Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych;

4)      ministra właściwego do spraw administracji publicznej;

5)      ministra właściwego do spraw finansów publicznych;

6)      ministra właściwego do spraw sprawiedliwości;

7)      Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego;

8)      Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego;

9)      Prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

 

Komisja miałaby się składać z 18 osób. Obsługę organizacyjno-techniczną Komisji, w tym odpowiednie pomieszczenia i wyposażenie, zapewniałby urząd obsługujący ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Pokrywałby on też wszystkie koszty prac, a członkowie zespołu otrzymywaliby wynagrodzenie.

 

TAGI: projekt ustawy,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane