Prawo

Dodatek mieszkaniowy a prawo do zasiłku

Dodatek mieszkaniowy jest przyznawany na wniosek, w celu zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych wszystkich członków rodziny razem zamieszkujących i nie może być dzielony na ułamkowe części w zależności od uznania wnioskodawcy.

 

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, działający z upoważnienia prezydenta miasta, odmówił mieszkańcowi przyznania zasiłku stałego z uwagi na przekroczenie przez niego ustawowego kryterium dochodowego. Ten postanowił odwołać się od decyzji. Podniósł, że jest osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a prowadzenie gospodarstwa domowego wspólnie z żoną, jego zdaniem, nie uprawnia do wliczenia do jego dochodu dofinansowania, w formie dodatku mieszkaniowego. W tej sytuacji uważał on, że błędne były ustalenia organu w przedmiocie wysokości jego dochodu i przekroczenia kryterium dochodowego. Jego zdaniem, analogicznie jak zasiłek rodzinny również dodatek mieszkaniowy powinien być wliczony do dochodu rodziny, a nie jego osobistego dochodu. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał skargę za niezasadną.

 

Sąd uznał, że jeżeli małżonkowie razem stale zamieszkują we wspólnym mieszkaniu i ich wspólne zamieszkiwanie powoduje generowanie kosztów z tym związanych, pokrywanych z majątku wspólnego małżonków, to istniejące między nimi więzy prawne w postaci związku małżeńskiego, a także stosunków własnościowych stają na przeszkodzie uznania ich w takiej sytuacji za osoby prowadzące oddzielne gospodarstwa domowe. Tymczasem dodatek mieszkaniowy jest przyznawany na wniosek dla zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych wszystkich członków rodziny razem zamieszkujących i nie może być dzielony na ułamkowe części w zależności od uznania wnioskodawcy.

 

Dodatek mieszkaniowy wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z opieki społecznej, w tym również przy ustalaniu prawa do zasiłku stałego. Pogląd taki jest ugruntowany w orzecznictwie sądów administracyjnych (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 10 stycznia 2013 r., sygn. akt II SA/Sz 591/12; Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 18 października 2007 r., sygn. akt IV SA/Po 827/06). Ustawodawca nie przewidział bowiem w katalogu pomniejszeń sumy przychodów (art. 8 ust. 3 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej) ani w katalogu przychodów niewliczanych do dochodu (art. 8 ust. 4 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej) przychodu z tytułu przyznanego dodatku mieszkaniowego, co oznacza, że organy orzekające w sprawie nie naruszyły prawa ustalając, że dochód skarżącego wzrósł o kwotę przyznanego mu dodatku mieszkaniowego.

 

(Wyrok WSA w Gliwicach z 19 maja 2016 r., sygn. akt IV SA/Gl 1164/15)

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane