W samorządach

Ekologia z różnych perspektyw

Centra edukacji ekologicznej powstają w metropoliach, miastach i wsiach. Za ich organizację odpowiadają różne jednostki – czasem miejski ośrodek kultury, czasem zakład zagospodarowania odpadów.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami jest organizatorem otwartego przed kilkoma tygodniami Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach (CEE). Placówka mieści się na terenie, który przed laty był kojarzony przez gliwiczan ze składowiskiem odpadów komunalnych. Dzięki licznym inwestycjom sporo się tu zmieniło, m.in. wybudowano oczyszczalnię odcieków składowiskowych i zmodernizowano kompostownię. Działa też Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych i punkt Drugie Życie Rzeczy. CEE uzupełnia cały kompleks. Motywem przewodnim pokazywanej tu wystawy jest gospodarka odpadami, w tym segregacja i recykling.
„Odpady nie znikają w magiczny sposób po wyrzuceniu ich do kosza. Część z nich trafia do instalacji przetwarzania odpadów, jednak znaczna ilość może zostać poddana ponownej obróbce. Mamy świadomość, że zmiana przyzwyczajeń nie jest łatwą sztuką. Podobnie jak przełamanie stereotypu, że odpady to temat brudny, trudny i niewart uwagi. Zależy nam aby zmienić dotychczasowe stereotypy gliwiczan, zaczynając już od najmłodszych pokoleń” – piszą organizatorzy placówki.
W Wiśle za Centrum Edukacji Ekologicznej odpowiada miejscowy ośrodek kultury. CEE działa tu od trzech lat i – jak zapewnia Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury – okazało się strzałem w dziesiątkę. Jest miejscem, z którego korzystają zarówno mieszkańcy, jak i licznie odwiedzających Wisłę turyści czy sąsiedzi okolicznych miejscowości.
Z kolei Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach zarządza gminne Centrum Usług Turystycznych i Komunalnych. Ciężkowice to niewielka gmina miejsko-wiejska zamieszkana przez 2,5 tys. osób, jednak CEE prezentuje się bardzo efektownie – ekspozycja podzielona jest na trzy części, każda związana z jednym z żywiołów: ziemią, wodą i powietrzem. Zwiedzanie może zwieńczyć seans w sali kinowej na 180 osób.


Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury
Zadaniem Centrum Edukacji Ekologicznej jest wzbogacanie wiedzy przyrodniczej mieszkańców i przyjezdnych, budowanie świadomości wpływu człowieka na środowisko, kształtowanie zrównoważonego sposobu korzystania z zasobów przyrodniczych. Centrum oferuje liczne zajęcia dla szkół i grup zorganizowanych – warsztaty, szkolenia, spotkania i imprezy okolicznościowe i wydarzenia o tematyce ekologicznej, ale nie tylko. Odbywają się tu ciekawe zajęcia dla dorosłych. Centralnym miejscem jest sala ekspozycyjna poświęcona bogactwu przyrodniczemu i bioróżnorodności terenów w gminie Wisła i Beskidzie Śląskim. Wiślańskie Centrum Edukacji Ekologicznej to także ogrody, w których nie tylko można odpocząć, pospacerować, ale też zyskać wiedzę na temat roślinności. Ponadto CEE prowadzi pasiekę i uprawia zioła, dbając o zrównoważony rozwój. Aby wzmocnić atrakcyjność centrum pracownicy pozyskują szereg środków na bardzo ciekawe projekty ekologiczne np. „Ludzie i pszczoły” czy „Nasza EKO planeta, moje EKO rozwiązania”.


Fot. PZO Gliwice

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane