Prawo

Ekwiwalent dla strażaków

Uchwała w sprawie ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczych straży pożarnych stanowi akt prawa miejscowego.

Na sesji 30 listopada 2015 r., działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity: DzU z 2015 r. poz. 1515) oraz art. 28 ust. 1 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (DzU z 2009 r. nr 178, poz. 1380), Rada Miejska w Boguszowie-Gorcach podjęła uchwałę w sprawie ustalenia ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczej straży pożarnej.

 

Kwestionowaną uchwałą Rada Miejska w Boguszowie-Gorcach ustaliła ekwiwalent pieniężny dla członków ochotniczych straży pożarnych. W § 4 uchwały określono, że wchodzi ona w życie z dniem podjęcia. Wojewoda stwierdził, że uchwała podjęta na podstawie art. 28 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej stanowi akt prawa miejscowego. Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym akt prawa miejscowego obowiązuje na obszarze gminy. Aby normy prawne miały walor powszechnego obowiązywania, muszą charakteryzować się generalnością i abstrakcyjnością (tak m.in. WSA w Olsztynie w wyroku z 26 listopada 2014 r., sygn. akt II SA/Ol 1076/14). Normy prawne zawarte w uchwale podjętej na podstawie art. 28 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, realizują powyższe wymagania, a co za tym idzie przedmiotowa uchwała stanowi akt prawa miejscowego. Generalność oznacza w tym przypadku, że na zapisy uchwały będzie mógł się powołać każdy członek ochotniczej straży pożarnej, który wziął udział w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę. Abstrakcyjność oznacza zaś możliwość wielokrotnego stosowania przedmiotowej uchwały. W związku z powyższym organ nadzoru stwierdza, że uchwała Rady Miejskiej w Boguszowie-Gorcach charakteryzuje się cechami determinującymi ją jako akt prawa miejscowego, a co za tym idzie, musi ona spełnić ustawowo określone zasady, warunkujące wejście tego typu aktu w życie. Warunkiem wejścia w życie ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie (art. 88 ust. 1 konstytucji).

 

Ujmując powyższe ustalenia w kontekście rozpoznawanego przypadku należy stwierdzić, że kwestionowana uchwała nie odpowiada wymaganiom stawianym przez powołane przepisy prawa, a więc nie zawiera odpowiedniego zapisu o prawidłowej publikacji i czasie wejścia w życie. Zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych akty prawa miejscowego stanowione przez organ gminy (rada miejska) podlegają publikacji w dzienniku urzędowym województwa. Ta uchwała wymaga więc publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Jest to warunek konieczny do jej wejścia w życie. Ponadto, aby spełnić ustawowe wymogi dotyczące promulgacji aktów prawa miejscowego niezbędne było również przekazanie wojewodzie, jako organowi wydającemu wojewódzki dziennik urzędowy, uchwały spełniającej wymogi określone w przytoczonym art. 15 ww. ustawy, co w przedmiotowym przypadku nie nastąpiło. Dlatego omawiana uchwała w sprawie ustalenia ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczej straży pożarnej nie odpowiada wymaganiom stawianym przez powołane przepisy prawa, a więc nie zawiera odpowiedniego zapisu o prawidłowej publikacji i czasie wejścia w życie oraz nie została skierowana do publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym w odpowiednim trybie, co w ocenie organu nadzoru musi skutkować stwierdzeniem nieważności uchwały w całości.

 

(Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody dolnośląskiego z 21 grudnia 2015 r. nr NK-N.4131.5.6.2015.FZ)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane