W samorządach

Energia ze słońca na balkonie, czyli fotobalkonika od Energi Obrotu

W obliczu coraz większego zainteresowania zieloną energią, a także w poszukiwaniu sposobów na obniżenie rachunków z prąd, coraz częściej wybieramy rozwiązania pozwalające korzystać z odnawialnych źródeł energii. Do tej pory fotowoltaika była kojarzona z domem, firmą oraz instalacją na dachu. Tymczasem Energa Obrót oferuje od niedawna także panele fotowoltaiczne dla mieszkańców bloków. To fotobalkonika, czyli instalacja montowana na balkonie.

Jak podejść do tematu? Jak zweryfikować, czy to rozwiązanie sprawdzi się w danym miejscu? Poniżej znajdują się odpowiedzi na kluczowe pytania, które mogą pojawiać się ze strony mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Jakie są warunki montażu fotowoltaiki na balkonie?

Aby zamontować instalację fotowoltaiczną na balkonie, właściciel mieszkania musi dysponować:

– balkonową barierką o długości min. 3,5 metra,

– gniazdkiem elektrycznym na balkonie,

– zgodą spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty na montaż instalacji.

System montażowy paneli fotowoltaicznych na balkonie daje możliwość zainstalowania ich równolegle do barierek. Energa Obrót oferuje zestawy 2,3 lub 4 paneli, dopasowane do warunków technicznych danego balkonu.

Czy instalacja na balkonie jest bezpieczna?

Oferowany przez Energę Obrót system instalacji fotowoltaicznych na balkon posiada certyfikat, zapewniający bezpieczny i profesjonalny montaż.  

Przed rozpoczęciem procesu instalacji paneli specjaliści Energi Obrotu dokładnie sprawdzają, czy instalacja elektryczna w mieszkaniu spełnia wymagania umożliwiające montaż. Oceniana jest również konstrukcja balkonu, ze szczególnym uwzględnieniem balustrady – musi ona być stalowa, o odpowiednich parametrach technicznych, bez wypełnienia w postaci szkła, betonu czy drewna.

Energa Obrót zapewnia do 25 lat gwarancji na wysoką wydajność produkcji energii z paneli i 5 lat gwarancji na montaż instalacji oraz pokrywa koszt rocznego ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej w PZU.

Jakie są korzyści z montażu paneli fotowoltaicznych na balkonie?

– Obniżenie kosztów energii w związku z możliwością wytwarzania własnej energii elektrycznej ze słońca, co może przekładać się na obniżenie rachunków za energię elektryczną danego mieszkania. W zależności od wybranej mocy instalacji, rocznego zużycia energii oraz warunków pracy, oszczędności mogą sięgnąć od 21% do 40% [1] rocznie na rachunkach za prąd.

– Długoterminowa inwestycja – panele fotowoltaiczne mają długą żywotność i wymagają niewielkiej konserwacji, co sprawia, że są trwałą inwestycją.

Energa Obrót oferuje różnorodne rozwiązania montażu paneli fotowoltaicznych, które można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. Zapewnia kompleksową i w pełni profesjonalną usługę dostawy, instalacji oraz uruchomienia fotowoltaiki, także na budynkach wielorodzinnych. W 2023 roku blisko połowa energii elektrycznej sprzedanej przez spółkę pochodziła ze źródeł odnawialnych.

www.energa.pl

[1] Wyliczenia do powyższych założeń zostały przygotowane dla odbiorców rozliczających się na zasadach net-billingu oraz dla niezacienionej, południowej ekspozycji paneli fotowoltaicznych na balkonie. Do kalkulacji zostało wzięte roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego: 2 200 kWh, przy cenie za energię elektryczną pobraną w wysokości 0,41zł/kWh, oraz przy cenie za energię elektryczną oddaną wyznaczoną na podstawie wartości RCEm na rok 2023 (od stycznia do sierpnia zgodnie z tabelą www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej, od września do grudnia jako średnia z miesięcy maj-sierpień 2023).

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane