W samorządach

Fotorelacja drugiego dnia Kongresu Gmin Wiejskich RP

Wielkie oczekiwania i ograniczone możliwości - tak w skrócie wyglądał drugi dzień XIV Kongresu Gmin Wiejskich RP.

 

Przewodniczący Związki Gmin Wiejskich RP Mariusz Poznański wita gości drugiego dnia XIV Kongresu Gmin Wiejskich RP w Serocku.

Przewodniczący zwrócił szczególną uwagę słuchaczy na główny problem Kongresu, czyli rozwój obszarów wiejskich po 2014 roku. W związku z zaprezentowaną przez Związek ankietą nt. szacowanych planowanych wydatków majątkowych gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w latach 2014-2020, oraz oczekiwane wsparcie środkami zewnętrznymi okazało się, że gminy będą potrzebowały w najbliższych siedmiu latach wsparcia w wysokości 64 mld złotych.

 

 

Mamy wielkie oczekiwania, ale i ograniczone możliwości - mówił sekretarz stanu Ministerstwa Gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz. Sekretarz wspomniał również o dręczącym go dylemacie - wspierać  rolników czy rozwój wsi?

 

 

Przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Piotr Zgorzelski mówił o dysproporcjach między wsią a miastem jakie powinien przewidywać (a nie przewiduje) Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i Regionalne Programy Operacyjne. Zaproponował także wydzielenie osobnej puli pieniędzy w funduszach zewnętrznych, które przeznaczone byłyby wyłącznie dla wsi - tak, aby uniknąć walki o pieniądze między miastami a wsiami.

 

 

Członek Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP Jerzy Zająkała przedstawił stanowisko XIV Kongresu Gmin Wiejskich RP w sprawie finansowania rozwoju obszarów wiejskich w latach 2014-2020.

Zgromadzeni przedstawiciele gmin stwierdzili potrzebę dokonania istotnych zmian w projektach dokumentów programujących rozwój na lata 2014-2020. Uznali bowiem, że zarówno PRO jak i RPO nie pozwalają na zmniejszenie dysproporcji rozwojowych obszarów wiejskich i miejskich oraz zapewnienie oczekiwanego standardu życia.

Zdaniem uczestników kongresu wdrożenie polityki rozwoju w oparciu o wyżej wymienione dokumenty programowe pogłębi te dysproporcje jeszcze bardziej.

 

 


Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska przedstawiła plany związane z drożeniem polityki spójności na najbliższe siedem lat. Programy regionalne będą stanowiły jedynie uzupełnienie II filaru Wspólnej Polityki Rolnej (PROW). Kilkakrotnie pani minister podkreślała brak możliwości finansowania dróg z programów regionalnych.

 

 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zofia Szalczyk zaznaczyła, że na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczonych będzie niemalże 11 mld euro. Kwota ta pozostanie niezmieniona o ile nie dojdzie do przesunięć pomiędzy II a I filarem Wspólnej Polityki Rolnej.

Podobnie jak RPO tak i PROW nie przewiduje możliwości budowy dróg w ramach programu. Okazuje się jednak, że ministerstwo planuje uchylić drogom małą furtkę - na ten temat więcej w najbliższym numerze "Wspólnoty".

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane