W samorządach

Gdańsk wspiera projekt Unbroken

Podczas wizyty delegacji Europejskiego Komitetu Regionów Gdańsk zobowiązał się przeznaczyć 220 tys. EUR na rozwój centrum rehabilitacyjnego we Lwowie. Pieniądze wesprą prowadzony na Ukrainie projekt Unbroken.

Przedstawiciele miast i regionów w Unii Europejskiej udali się do Lwowa – największego miasta w zachodniej Ukrainie – na posiedzenie grupy roboczej ds. Ukrainy, by dowiedzieć się, w jaki sposób miasta i regiony z UE mogą pomóc ukraińskim samorządom lokalnym i regionalnym w zaspokajaniu potrzeb w sytuacjach nadzwyczajnych, w odbudowie i reformach związanych z UE.

Podczas wizyty – pierwszej na Ukrainie zorganizowanej przez Grupę Roboczą KR-u ds. Ukrainy od czasu pełnej inwazji Rosji na ten kraj – Gdańsk, miasto siostrzane Lwowa, przekazał 1 mln zł (220 tys. euro) na lwowski projekt Unbroken, którego celem jest zapewnienie pełnej opieki doraźnej i długoterminowej osobom, które odniosły złożone, zmieniające życie obrażenia. Do tej pory miasto leczyło 15 000 Ukraińców rannych w wyniku wojny.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, miasta siostrzanego Lwowa, 17 października zadeklarowała 1 milion złotych (220 000 euro) na rzecz projektu w imieniu swojego miasta, opisując darowiznę jako „solidarność Gdańska, miasta wolności i solidarności, na rzecz wyjątkowego projektu, który jest realną szansą dla tysięcy ofiar tej strasznej wojny na życie i pracę dla wolnej i niepodległej Ukrainy. Chcemy potwierdzić prawdziwość polskiego powiedzenia, że prawdziwych przyjaciół znajduje się w potrzebie”.

 

Czym jest projekt Unbroken?

Projekt Unbroken we Lwowie to krajowy ośrodek rehabilitacji dla osób, które odniosły obrażenia podczas rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Jest to placówka zapewniająca kompleksową opiekę medyczną, w tym rehabilitację fizyczną i psychologiczną, a także usługi protetyczne i ortopedyczne.

Andrij Sadowy, Mer Lwowa, opisał projekt Unbroken jako próbę stworzenia „ekosystemu rehabilitacji” i pochwalił wsparcie miast siostrzanych Lwowa, w tym Gdańska i Wilna: – W ubiegłym roku Unia Europejska zgodziła się przekazać 19,6 mln euro na budowę mieszkań socjalnych dla pacjentów Centrum Niezłomnych. Dzięki zeszłorocznemu wkładowi litewskiego Wilna, którego burmistrz Valdas Benkunskas jest tu dziś obecny, oraz temu ważnemu porozumieniu z prezydentem Gdańska, dwa piętra zostaną zbudowane dzięki wsparciu miast europejskich – mówił.

Mer Lwowa dodał, że każdy region, miasto i miasteczko na Ukrainie powinno mieć partnera w UE,  wskazując przy tym „wiedzę specjalistyczną” jako jedną z kluczowych korzyści płynących z międzynarodowych partnerstw jego miasta: – Musimy rozpocząć szkolenie tysięcy ukraińskich specjalistów, którzy muszą studiować i przygotowywać się do pracy na rzecz Ukrainy. Chcę zachęcić was do zainwestowania swojego czasu i miłości w edukację naszych obywateli, którzy jako pierwsi powinni być gotowi do integracji. Nasze społeczności potrzebują waszej wiedzy – mówił podczas wizyty samorządowców.

 

Władysław Ortyl zachęcał do szkolenia Ukraińców

W spotkaniu we Lwowie udział wziął również Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, graniczącego bezpośrednio z Ukrainą. Marszałek podczas wizyty na Ukrainie mówił: – Bez wzmocnienia zasobów ludzkich poprzez kształcenie i szkolenie pracowników administracji publicznej, a także wzmocnienie wydajności instytucji na wszystkich szczeblach zarządzania, odbudowa nie będzie możliwa. Nie będzie możliwe korzystanie z wszelkiej pomocy. Konieczne jest budowanie kompetencji wśród ludzi.

Ponadto marszałek zachęcał do pójścia śladem Podkarpacia i do zapraszania na szkolenia do urzędów pracowników szczebla samorządowego z Ukrainy, by wspólnie budować ich kompetencje, które będą mogli wykorzystać do zarządzania funduszami europejskimi i innymi funduszami pomocowymi.

 

Ukraina potrzebuje wsparcia

Uczestnicy posiedzenia Grupy Roboczej KR-u ds. Ukrainy podkreślili potrzebę wzmocnienia decentralizacji oraz zaoferowania przez UE – w tym miasta i regiony –  długoterminowego wsparcia ukraińskim władzom lokalnym i regionalnym, które stoją przed potrójnym wyzwaniem: świadczenia usług publicznych w czasie wojny, rozpoczęcia odbudowy oraz opracowania długoterminowych planów odbudowy i rozwoju.

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane