W samorządach

Gminy bez przemocy

Samorządy tworzą lokalne modele przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych i z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.

W gliwickim projekcie AntyprzeMOCNI (realizowanym dzięki grantowi z programu Sprawiedliwość finansowanego z Funduszy Norweskich i krajowych) wzięły udział 52 osoby z grupy ryzyka zagrożenia przemocą (osoby starsze, z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie) oraz 15 podmiotów zajmujących się tym środowiskiem. Beneficjenci uczestniczyli w treningach i warsztatach w ramach czterech modułów: redukcji stresu i napięć, asertywności, komunikacji bez przemocy oraz zwiększenia poczucia własnej wartości. Ponadto 200 osób wyposażono w osobiste alarmy antynapadowe.
W ramach projektu przeprowadzono kampanię społeczną, mającą na celu zwiększenie świadomości lokalnej społeczności o problemie przemocy. Przy okazji zorganizowano debatę funkcjonariuszy gliwickiej Komendy Miejskiej Policji z młodzieżą. W spotkaniu poświęconym zjawisku przemocy wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wzięli udział specjaliści z gliwickiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Mimo oficjalnego zakończenia projektu (zainicjowanego w 2023 roku) OPS planuje kontynuację działań w oparciu o dobre praktyki wypracowane w trakcie jego realizacji.
Podobne przedsięwzięcie – pod nazwą „Wzmocnienie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec seniorów i osób niepełnosprawnych w Krakowie” – realizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Adresatem były przede wszystkim osoby starsze oraz z niepełnosprawnościami, zaangażowano do niego specjalistów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Podsumowaniem projektu była dwudniowa konferencja szkoleniowa „Przemoc wobec osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami”. Projekt był finansowany z Funduszu Małych Grantów.


Adam Neumann, prezydent Gliwic w latach 2020-2024
Przemoc domowa jest niestety coraz bardziej powszechnym problemem w naszym codziennym życiu. Często niezauważana przez otoczenie, w sposób szczególny zagraża seniorom i osobom z niepełnosprawnościami, które nierzadko nie potrafią lub nie wiedzą, jak się przed nią obronić. Dlatego bardzo cieszy mnie, że to właśnie Gliwice znalazły się w gronie ośmiu gmin w Polsce, w których realizowany był projekt „AntyprzeMOCNI”. Ośrodek Pomocy Społecznej, który z ramienia miasta realizował ten projekt, zadbał o to, aby osoby z grupy ryzyka zagrożenia przemocą mogły się dokształcić i wzmocnić swoją asertywność, a przedstawiciele gliwickich podmiotów na co dzień pracujący z seniorami i osobami z niepełnosprawnościami – nabyć kompetencje niezbędne do wczesnego wykrywania i reagowania na niepokojące sygnały mogące świadczyć o doznawanej krzywdzie.


Fot. Freepik

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane