Prawo

Grupy robocze zespołu interdyscyplinarnego

Ustawodawca przewidział możliwość tworzenia przez zespół interdyscyplinarny tzw. grup roboczych, jednakże ich istnienie zależy wyłącznie od woli zespołu, a ich powołanie nie jest obligatoryjne.

W dniu 27 kwietnia 2014 r. Rada Gminy Świeszyno podjęła uchwałę Nr IX/45/15 w sprawie trybu, sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.

 

W podstawie prawnej ww. uchwały powołano m.in. przepis art. 9a ust. 15 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493 ze zm.), zgodnie z którym rada gminy określi, w drodze uchwały, tryb i sposób powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania. Ustawa zobowiązuje gminy do podejmowania działań, które mają na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, wskazując w art. 9a ust. 1, że realizacja tego zadania odbywa się w szczególności w ramach pracy w zespole interdyscyplinarnym. Dalsze unormowania określają m.in., jakie podmioty wchodzą w skład tego zespołu, a także minimalną częstotliwość jego posiedzeń. Ustawodawca przewidział również możliwość tworzenia przez zespół tzw. grup roboczych, o czym stanowi art. 9a ust. 10 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Istnienie tych grup zależy zatem wyłącznie od woli zespołu, a ich powołanie nie jest obligatoryjne. Wynika to wprost z treści ww. przepisu.

 

W świetle przywołanych regulacji nie budzi wątpliwości, że rada gminy jest właściwa do podjęcia uchwały, w której określi tryb i sposób powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania. Niemniej jednak musi w tym zakresie uwzględnić granice ustawowej delegacji, nadto, podejmując prawotwórcze działanie nie może tego czynić z naruszeniem norm wynikających z przepisów ustawy. Wymogów tych nie spełnia w części omawiana uchwała Rady Gminy Świeszyno, ponieważ w jej §3 ust. 5 postanowiono, że „przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni roboczych od daty przyjęcia nowego zgłoszenia, powołuje grupy robocze w zależności od wynikających problemów występujących w indywidualnych przypadkach bez konieczności zwoływania Zespołu”, co jest oczywiście sprzeczne z art. 9a ust. 10 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Po pierwsze bowiem kompetencję do tworzenia grup roboczych przyznano zespołowi, po drugie jej realizacja ma charakter fakultatywny, a nie obligatoryjny. Jednocześnie, co istotne, rada gminy nie została upoważniona do jej przekazania przewodniczącemu zespołu (tak również WSA w Gliwicach z 25 marca 2015 r., sygn. akt IV SA/Gl 762/14).

 

(Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody zachodniopomorskiego z 13 maja 2015 r., NR NK-3.4131.142.2015.AB)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane