W samorządach

Komisja Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP podsumowuje rok swojej pracy

– Bardzo dużo apeli i stanowisk kierowaliśmy, także za pośrednictwem Zarządu Związku Miast Polskich, do władz. Gros z tych działań dotyczyło, zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – mówiła w Poznaniu przewodnicząca komisji Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Związek Miast Polskich na swojej stronie podsumowuje działania Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP w mijającym roku. Do zakresu działania komisji należy m.in. opiniowanie i przygotowanie stanowisk i wniosków dotyczących projektów aktów prawnych, wymiana doświadczeń, a także analizowanie stanu danej dziedziny. Stanowiska komisji są prezentowane na posiedzeniach zarządu Związku Miast Polskich, który na ich podstawie przyjmuje niektóre stanowiska.

Z inspiracji komisji Związek, a także miasta w nim zrzeszone, podjęły się promocji projektu Fundacji UNAWEZA pn. „Młode głowy – otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Drugi obszar, którym intensywnie zajmowała się komisja w 2023 roku, to równouprawnienie kobiet. Sukcesem było zachęcenie wielu miast do podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Członkowie komisji zastanawiali się także nad kwestią przemocy wobec kobiet i podjęli stanowisko w sprawie wypowiedzenia przez Polskę Konwencji Stambulskiej.

Komisja sformułowała rekomendacje dla miast w sprawie kampanii o zgodzie, w ramach akcji „16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”, realizowanej przez CARE International in Poland. Przedstawiciele miast pracujący w tym gremium zobowiązali się także do promocji wniosków i rekomendacji z raportu „Teraz z Tobą koniec. Czarna Księga Ofiar Przemocy Domowej w Polsce 2021” – przygotowanego przez Niebieską Linię Instytutu Psychologii Zdrowia.

Komisja wystąpiła z wnioskiem do zarządu Związku Miast Polskich w sprawie przygotowania analizy prawnej dotyczącej ustawowego umocowania rad kobiet i rad równego traktowania, a także z apelem do posłanek RP w sprawie nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, w kwestii uwzględnienia feminatywów w nazwach stanowisk.

Członkowie komisji wiele uwagi poświęcili problemom osób transpłciowych i niebinarnych oraz tęczowych rodzin. Rozmawiali m.in. o ich sytuacji w kontekście spraw realizowanych przez Urzędy Stanu Cywilnego. Wsparli także Kampanię Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pn. „LGBT + ja…”, zwracającą szczególną uwagę na trudną sytuację nastolatków LGBT+.

Jak informuje Związek Miast Polskich, podczas grudniowego spotkania w Poznaniu, oprócz podsumowań, członkowie podjęli kilka ważnych tematów. Dr Anna Strzałkowska z Instytutu Miast Praw Człowieka zaprezentowała projekt pn. „Wzmacnianie systemowego podejścia do włączenia społecznego w samorządzie”, a Agnieszka Krzyśka, członkini Zespołu ds. Wdrażania Karty Różnorodności w UM Poznania, opowiedziała o Planie Równości Płci dla Miasta Poznania. Marta Mazurek, radna Poznania, wiceprzewodnicząca komisji, podjęła temat Równościowego Planu Działania dla Poznania oraz Pojęciownika Równościowego (prezentacja w załączeniu). Pojawił się też temat pierwszej pomocy psychologicznej w placówce oświatowej. Mówiła o tym psycholożka i psychoterapeutka Małgorzata Rawska-Zajdel.

oprac. na podst. inf. Związku Miast Polskich; fot. ZMP

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane