Prawo

Koszty złapania psa

Zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin, poza tym koszty realizacji programu ponosi gmina.

Rada Gminy Tarnówka na sesji w dniu 21 marca 2016 roku podejmując uchwałę, przyjęła stanowiący do niej załącznik „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na gminy Tarnówka w roku 2016 ”. Uchwała została podjęta na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2016 r., poz. 446), art. 11a ust. 1, 2, 5 i 7  ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (DzU z 2013 r. poz. 856 z późn. zm.).

 

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin. Stosownie do treści  art. 11a ust. 1 ww. ustawy rada gminy wypełniając obowiązek, o którym mowa w art. 11 ust. 1, określa, w drodze uchwały, corocznie do 31 marca, program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Przepis art. 11a ust. 2 ustawy określa, co powinien zawierać program. Zawarte w ustawie wyliczenie ma charakter wyczerpujący i jako że stanowi element normy kompetencyjnej, powinno być interpretowane ściśle. Artykuł 11a ustawy nie daje prawa radzie gminy ani do stanowienia zagadnień innych niż wymienione  w tym przepisie, ani do podejmowania regulacji w inny sposób niż wskazany przez ustawodawcę, gdyż w każdym przypadku oznaczałoby to wykroczenie poza zakres delegacji ustawowej. Organ nadzoru stwierdził, że w § 5 ust. 9 Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Tarnówka, Rada Gminy Tarnówka wprowadziła zapis odnoszący się do  ponoszenia przez właściciela lub opiekuna zwierzęcia, które zostało umieszczone  w schronisku, kosztów jego wyłapania, przewiezienia i umieszczenia w schronisku, w tym kosztów opieki weterynaryjnej. W opinii organu nadzoru wyżej wskazane uregulowanie uchwały rady gminy postanawiające o kosztach stanowi przekroczenie delegacji ustawowej zawartej  w art. 11a ustawy o ochronie zwierząt. W przedmiotowym programie brak jest bowiem podstawy prawnej do nałożenia na właściciela obowiązku zwrotu poniesionych przez gminę kosztów.

 

(Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wielkopolskiego z 21 kwietnia 2016 r., nr KN-I.4131.1.105.2016.2)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane