W samorządach

Krajowa Polityka Miejska w Lublinie

Krajowa Polityka Miejska była głównym tematem konferencji w sprawie pobudzania rozwoju gospodarczego obszarów miejskich i terenów je otaczających w Lublinie.

W dniach 21-22 października 2013 r. odbyło się spotkanie, będące jednym z cyklu wydarzeń organizowanych w ramach prac nad Krajową Polityką Miejską (KPM). Podczas otwarcia dwudniowej konferencji wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda podkreślił, że intencją ministerstwa jest to, by polskie miasta i miasteczka wraz z ich obszarami funkcjonalnymi były motorami wzrostu gospodarczego, stanowiąc jednocześnie miejsca przyjazne do życia, z którymi mieszkańcy się identyfikują i w których chcą mieszkać, pracować oraz realizować swoje pasje.

 

 

Głównym celem KPM ma być poprawa konkurencyjności i wzmocnienie zdolności polskich miast, a także ich obszarów funkcjonalnych do kreowania szybszego wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy i poprawy jakości życia mieszkańców. Dokument nie ma z góry narzucać rozwiązań, a jedynie określić pożądane kierunki rozwoju miast, w taki sposób by były one zgodne m.in. z zapisami krajowych i europejskich dokumentów strategicznych.  
Ponadto dokument ma odnosić się do wszystkich miast, bez względu na ich wielkość. Jak podkreślił podczas konferencji wiceminister Niezgoda KPM ma być przewodnikiem i zbiorem dobrych praktyk, wskazującym na sposób, w jaki obszary miejskie powinny się rozwijać oraz jak skutecznie inwestować środki publiczne.

 

 

KPM ma koncentrować się na sprawach priorytetowych z punktu widzenia potencjału rozwojowego i warunków życia mieszkańców. Nie będzie ona kolejnym dokumentem strategicznym – będzie realizować zapisy już istniejących, szczególnie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 oraz Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020.

 

 

Do 2020 roku najważniejszymi zadaniami w kontekście rozwoju miast mają być:

 

- poprawa konkurencyjności i zdolności głównych ośrodków miejskich do kreowania rozwoju, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

 

- wspomaganie rozwoju subregionalnych i lokalnych ośrodków miejskich, w tym niektórych obszarów wiejskich, przez ich wzmacnianie i przeciwdziałanie upadkowi. 

 

- odbudowa zdolności do rozwoju przez rewitalizację obszarów miejskich zdegradowanych społecznie, ekonomicznie i fizycznie.

 

- wspieranie zrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich, w tym przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom niekontrolowanej suburbanizacji (wyludnianiu się centrów miast i rozwoju strefy podmiejskiej).

 

- stworzenie warunków do skutecznego, efektywnego i partnerskiego zarządzaniarozwojem na obszarach miejskich, w tym szczególnie metropolitalnych.

 

 

Planując przebieg prac nad Krajową Polityką Miejską, które toczą się równolegle z programowaniem nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nakreśliło swego rodzaju mapę drogową, na którą składa się szereg wydarzeń, takich jak: konferencje, warsztaty i spotkania tematyczne.

 

TAGI: mrr,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane