W samorządach

Latarnicy Polski Cyfrowej znów poszukiwani

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ogłosiło kolejny nabór kandydatów na Latarników Polski Cyfrowej.

Latarnicy to inicjatywa realizowana  przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” w ramach „Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu”.

 

Latarnicy to wolontariusze, którzy w lokalnych środowiskach prowadzić będą – w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans (PCRS) i zgodnie z jego założeniami – zajęcia wprowadzające pokolenie osób w wieku 50+ w świat Internetu, usług cyfrowych i komputera. 

 

Kandydaci wezmą udział w szkoleniu, którego ukończenie jest pierwszym warunkiem uzyskania certyfikatu Latarnika Polski Cyfrowej. Po uzyskaniu certyfikatu 200 nowych osób reprezentujących gminy, na terenie których nie działali dotąd latarnicy, a jest na nich zapotrzebowanie, powinno rozpocząć działania w swoich środowiskach lokalnych.

 

Organizatorzy projektu poszukują osób, które:

– znają podstawy obsługi komputera, Internetu oraz narzędzi i usług cyfrowych;

– są otwarte, tolerancyjne oraz świadome specyfiki i trudności pracy z osobami dorosłymi;

– są gotowe do pracy na rzecz lokalnego środowiska w formule wolontariatu – bez wynagrodzenia;

– deklarują gotowość współtworzenia ruchu Latarników Polski Cyfrowej, akceptując jego wartości oraz zasady i metody działania.

 

Osoby te zobowiązane są spełnić następujące warunki wstępne:

– zapoznać się i zaakceptować regulamin naboru;

– wziąć udział w szkoleniu organizowanym latem 2014 r.;

– złożyć oświadczenie woli o akceptacji zasad i metod działania Latarnika Polski Cyfrowej, w którym zobowiążą się do prowadzenia działań zgodnie z założeniami projektu Polska Cyfrowa Równych Szans (oświadczenie składane będzie w pierwszym dniu szkolenia). 

 

Po uzyskaniu certyfikatu Latarnicy Polski Cyfrowej zobowiązują się czynnie uczestniczyć w różnorodnych formach podnoszenia kwalifikacji oraz wydarzeniach w ramach projektu PCRS, a także systematycznie i zgodnie z „metodą latarniczą”, której nauczą się podczas szkoleń, prowadzić zajęcia z osobami dorosłymi.

 

Do końca czerwca 2015 r. Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” zaproponuje Latarnikom wsparcie edukacyjne i organizacyjne w postaci m.in.:

– udziału w wydarzeniach projektu: Zjeździe Latarników Polski Cyfrowej w Łodzi 15-16 września 2014 r., ośmiu warsztatach tematycznych, podnoszących kompetencje dziedzinowe np. umiejętność tworzenia relacji z zajęć w portalu Latarnicy.pl (pisanie relacji jest obowiązkiem Latarnika) oraz w zjazdach regionalnych, integrujących aktywnych Latarników;

– przekazania materiałów edukacyjnych (Niezbędnika Latarnika, Korzystnika Internauty 50+, poradników tematycznych) oraz promocyjnych (stand, plakaty, ulotki);

– stale aktualizowanego i publikującego oficjalne informacje na temat realizacji projektu portalu Latarnicy.pl, w którym znaleźć można m.in. serial filmów edukacyjnych, poradniki, wzory dokumentów projektowych.

 

Ankieta dla kandydatów dostępna jest TUTAJ

 

A regulamin można pobrać TUTAJ

TAGI: dobre praktyki, ministerstwo administracji i cyfryzacji,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane