Prawo

Metropolie coraz mniejsze. Senackie poprawki do ustawy metropolitalnej

Zmiany w finansowaniu poprzez zastąpienie udziału w podatku dochodowym dotacją i zmniejszenie minimalnej liczby mieszkańców związku do 350 tys. To główne propozycje senackie do ustawy o związkach metropolitalnych.

Na posiedzeniu w dniu 1 października 2015 r. Senat rozpatrzył ustawę o związkach metropolitalnych i uchwalił do niej 11 poprawek. Jutro, lub w piątek (08-09 października) poprawki mają być dyskutowane w sejmie.

 

Co zmieniają przyjęte poprawki? Pierwsza grupa zmienia zasady finansowania działalności związków metropolitalnych. Senat proponuje zastąpienie udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych, nowym źródłem – dotacją z budżetu państwa. Dotacja ta miałaby być przyznawana na dofinansowanie realizacji zadań, które związek będzie realizował z mocy ustawy, a które przed utworzeniem związku wykonywały jednostki samorządu terytorialnego wchodzące w skład związku. Zmiana sposobu finansowania nie zmniejszy wsparcia z budżetu państwa dla związku metropolitalnego. Dotacja ma być przyznawana przez okres 5 lat i w każdym roku ma wynosić maksymalnie 180 mln złotych (poprawki nr 2 i 11). 

 

Izba wprowadziła też inną zmianę w finansach. Senatowi nie spodobało się rozwiązanie, zgodnie z którym w roku następującym po powstaniu związku metropolitalnego zwiększeniu ulega wysokość rezerwy subwencji ogólnej proporcjonalnie do długości dróg przekazanych do zarządzania temu związkowi. Senatorowie wzięli pod uwagę, iż na skutek zmiany zarządcy dróg nie ulegnie zwiększeniu ilość tych dróg. Dlatego nie ma uzasadnienia dla zwiększania wysokości rezerwy ogólnej. W związku z powyższym przyjęto poprawkę skreślającą ten przepis (poprawka nr 10). 

 

Kluczową zmianą jest też poprawka nr 1, która modyfikuje jedną z przesłanek uwzględnianych przy ustalaniu granic obszaru metropolitalnego – wymaganą ilość mieszkańców zamieszkałych na tym obszarze. Zgodnie z propozycją Senatu za obszar metropolitalny będzie można uznać obszar zamieszkały przez co najmniej 350 000 mieszkańców. Zdaniem Jan Grabca wiceministra administracji i cyfryzacji, który pilotuje projekt, poprawka ta powinna zostać w sejmie odrzucona ponieważ byłaby sprzeczna z Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju. Mówi ona o 10 metropoliach, a zmniejszenie wymogu do 350 tys. znacznie powiększałoby katalog powołania możliwych obszarów metropolitalnych.

 

Wczoraj (7 października) negatywną opinię w stosunku do ustawy przyjął Kongres Gmin Wiejskich.

TAGI: projekt, ustawa,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane