W samorządach

mObywatel dla miast

Aplikacja mObywatel będzie użyteczna także w skali lokalnej. Samorządy mogą przenosić tu np. karty mieszkańca. Pionierskie rozwiązanie wdrożono w Zduńskiej Woli.

Mieszkańcy miasta nie muszą już nosić ze sobą plastikowych, miejskich kart – Zduńskowolskiej Karty Mieszkańca, Zduńskowolskiej Karty Seniora i Miejskiej Karty Rodziny – które uprawniają do zniżek przygotowanych przez miasto i partnerów. Od lipca dostępne są one w aplikacji mObywatel, w której mogą znaleźć się także cyfrowe dowody osobiste czy prawa jazdy.
Zduńskowolska Karta Mieszkańca uprawnia m.in. do zniżek w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (basen), Miejskim Domu Kultury (kino), ale też w kilku firmach prywatnych (restauracja, optyk, fotograf czy poradnia psychologiczna) będących partnerami miasta.
Przypomnijmy, że na mocy ustawy o aplikacji mObywatel od 14 lipca użytkownicy mogą używać dokumentu elektronicznego, stanowiącego mobilny odpowiednik dowodu osobistego. Jest on respektowany w każdym miejscu, gdzie trzeba okazać dokument tożsamości, np. w urzędach czy przychodniach. Dokumentu mDowód nie można jednak używać do identyfikacji przy przekraczaniu granicy państwowej oraz składaniu wniosku o nowy dowód osobisty. W bankach będzie honorowany od 1 września. Obsługiwany przy użyciu aplikacji mDowód będzie wydawany użytkownikowi automatycznie na pięć lat i będzie zawierał dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL.

Wcześniej, bo już w 2021 r., w aplikacji mObywatel (wtedy funkcjonującej pod nazwą mTożsamość) znalazła się Małopolska Karta Aglomeracyjna – przygotowany przez samorząd województwa małopolskiego (w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013) system zarządzania transportem, integrujący systemy Krakowskiej Karty Miejskiej i Tarnowskiej Karty Miejskiej z usługami świadczonymi przez spółki Koleje Małopolskie oraz Przewozy Regionalne.


Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli
Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które przeniosło swoje miejskie karty do aplikacji mObywatel. To efekt pilotażu, który zrealizowaliśmy z Ministerstwem Cyfryzacji. Jesteśmy otwarci na nowe technologie i ludzi, którzy je tworzą. To powoduje, że jako pierwsi w Polsce, a czasem nawet w Europie, mamy dostęp do pionierskich rozwiązań. Z naszego doświadczenia skorzystają teraz inne gminy w kraju.

Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego
Klienci małopolskich systemów komunikacyjnych otrzymują dodatkowy nośnik biletów okresowych – aplikację mObywatel. Pracujemy wspólnie z rządem na rzecz kompleksowej integracji cyfrowych rozwiązań i usług. Tak, aby były one jak najszerzej dostępne i stanowiły praktyczne ułatwienie w załatwianiu codziennych spraw dla mieszkańców Małopolski.


Fot. UM Zduńska Wola

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane