W samorządach

Można zgłaszać nominacje do Nagrody im. Pawła Adamowicza 2023

„Za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości” – tak można streścić ideę, która przyświeca nagrodzie imienia tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Niedługo poznamy nominowanych w tym roku – zgłaszanie kandydatur trwa do 4 grudnia.

Nagroda im. Pawła Adamowicza została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk – warto w tym miejscu podkreślić, że prezydent Adamowicz był nie tylko członkiem Komitetu Regionów, ale za jego kadencji Gdańsk dołączył do ICORN. Ustanowienie nagrody było nie tylko formą upamiętnienia zmarłego polityka, ale też formą szerzenia pokoju, solidarności, wolności i równości. Nagroda – zgodnie z założeniami – ma być promykiem nadziei dla wszystkich demokratycznie wybranych przedstawicieli samorządów, dla urzędników i zwykłych obywatelek i obywateli, którzy nie bacząc na ryzyko krzewią idee demokracji na szczeblu lokalnym, wspierając lepsze i bardziej otwarte społeczności.

– Nagroda im. Pawła Adamowicza nie tylko upamiętnia wartości bliskie prezydentowi Gdańska, który został zamordowany w 2019 r., ale przede wszystkim ma demonstrować postawy zasługujące na naśladowanie, wskazywać wartości, na których opiera się UE – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Statuetkę wręczaną laureatom nagrody wykonał w 2022 roku polski artysta Krzysztof M. Bednarski. Pierwszą osobą, która ją otrzymała, była w styczniu 2022 roku burmistrzyni Kolonii Henriette Reker. Rok później dostał ją Marek Nazarko, burmistrz Michałowa. Nagroda trafiła do polskiego samorządu w uznaniu za pomoc, której obywatele Michałowa udzielali na granicy białoruskiej uchodźcom, zapewniając im żywność, ubranie i schronienie w surowych warunkach zimowych, wbrew krajowej polityce zawracania uchodźców za granicę.

Do 4 grudnia można nominować przyszłego laureata nagrody, wypełniając formularz TUTAJ. Kandydatury mogą zgłaszać: grupa członków KR-u, posłowie do Parlamentu Europejskiego, miasta należące do ICORN, organizacje międzynarodowe, a także rady miejskie lub regionalne.

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane