Prawo

Nagrody za osiągnięcia sportowe

Wysokość nagrody za osiągnięcia sportowe powinna zostać określona precyzyjnie w uchwale przez wskazanie kwoty, jaką otrzyma osoba uprawniona za swoje osiągnięcia, bądź przez określenie sposobu jej wyliczenia.

Rada Powiatu Bydgoskiego w dniu 9 października 2014 r., działając na podstawie art. 31 i 35 ust. 5 i 6 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie (DzU z 2014 r., poz. 715) podjęła uchwałę  w sprawie nagród i wyróżnień dla osób fizycznych za osiągnięte wyniki sportowe oraz trenerów i innych osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej.

 

 

Wojewoda dokonując analizy treści uchwały oraz przepisów prawnych zawartych w jej podstawie prawnej stwierdził, iż rada powiatu podejmując ją podjęła próbę uregulowania jednym aktem prawnym kwestii przyznania nagród sportowych: za osiągnięte wyniki sportowe na podstawie art. 31 ustawy o sporcie oraz za wyróżnianie się osiągnięciami lub szczególnym wkładem w rozwój sportu na podstawie art. 35 ust. 5 i 6 ustawy.

Ustawa o sporcie zawiera dwie odrębne podstawy prawne do wydawania przez organ stanowiący uchwał w sprawie nagród sportowych.

Mocą art. 31 ust. 3 ustawy rada ustala stypendia sportowe oraz nagrody i wyróżnienia dla osób fizycznych za osiągnięte wyniki sportowe, w tym stypendia i nagrody dla trenerów prowadzących szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym lub w krajowym współzawodnictwie sportowym. Zatem organ stanowiący uchwałą określa szczegółowe zasady, tryb ich przyznawania i pozbawiania oraz rodzaje i wysokość, biorąc pod uwagę znaczenie danego sportu dla tej JST oraz osiągnięty wynik sportowy. Z kolei w świetle art. 35 ust. 5 i 6 ustawy rada ustala wyróżnienia i nagrody pieniężne dla trenerów oraz innych osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej. Powołany przepis upoważnia do określenia warunków i trybu ich przyznawania oraz rodzaju i wysokości, uwzględniając znaczenie osiągnięć dla danej społeczności lokalnej. Organ stanowiący w obu tych wypadkach zobowiązany jest uwzględnić wszystkie elementy zawarte w tych przepisach upoważniających. Niespełnienie którejkolwiek z przesłanek w nich zawartych skutkuje bezwzględną nieważnością uchwały.

 

 

Zdaniem organu nadzoru przedmiotowa uchwała nie wyczerpuje w pełni dyspozycji przepisu art. 31 ust. 3 i 35 ust. 5 i 6 ustawy o sporcie. Przyjęte przez Radę Powiatu Bydgoskiego postanowienia nie określają wysokości nagród, które mogą być przyznane zawodnikom jak również trenerom oraz innym osobom wyróżniającym się osiągnięciami w działalności sportowej. Zgodnie z powołaną delegacją ustawową organ stanowiący powinien określić w sposób precyzyjny wysokość nagród, które powinny być zróżnicowane ze względu na znaczenie danego sportu dla danej jednostki samorządu terytorialnego, osiągnięty wynik sportowy oraz znaczenie osiągnięć w działalności sportowej dla mieszkańców. Wysokość nagrody powinna zostać określona w taki sposób, by mogła być możliwa do ustalenia przez każdego adresata tej uchwały.

 

(Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody kujawsko-pomorskiego z 14 listopada 2014 r., nr 90/2014)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane