W samorządach

Nowy program wsparcia dla średnich miast

W ramach drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy podpisana została umowa, dzięki której uruchomiony zostanie Program Rozwoju Miast. Związek Miast Polskich będzie realizował tzw. program predefiniowany.

Jak informuje Związek Miast na swojej stronie, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i ambasador Szwajcarii w Polsce Fabrice Filliez podpisali dwie umowy w ramach drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Dzięki nim uruchomiony zostanie Program Rozwoju Miast oraz Program Badania Naukowe i Innowacje. Pierwszy przyczyni się do wzmocnienia rozwoju społeczno-gospodarczego miast średniej wielkości, a drugi do intensyfikacji współpracy badawczej między ośrodkami naukowymi i przedsiębiorstwami w Polsce i Szwajcarii.

Zainaugurowany 13 października 2023 r. program to kontynuacja współpracy między Polską i Szwajcarią, realizowanej w pierwszej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w latach 2007–2017.

Na Program Rozwoju Miast przeznaczono większość wkładu Szwajcarii, bo aż 278,7 mln franków szwajcarskich (dodatkowo 49,182 franków szwajcarskich wkładu Polski, czyli w sumie 327,882 mln franków szwajcarskich). Dzięki tym środkom miasta średnie będą mogły realizować projekty, które przyczynią się do zmniejszenia bezrobocia, wzrostu bezpieczeństwa publicznego, a także inwestycje. Celem programu jest zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych w Unii Europejskiej poprzez podniesienie jakości życia w polskich miastach.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej będzie sprawować funkcję Krajowej Instytucji Koordynującej, czyli będzie czuwać nad wdrażaniem programu i osiągnięciem jego celów. Związek Miast Polskich współpracuje z resortem i w programie będzie wspierać uprawnione do udziału w konkursie miasta w opracowaniu dokumentów konkursowych, a przyszłych laureatów – we wdrażaniu zaplanowanych we wnioskach działań.

Program rusza w grudniu i będzie skierowany do 139 średnich polskich miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze, wymienionych w załączniku do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2022 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji.

Wsparcie będzie ukierunkowane na finansowanie działań mieszczących się w dwunastu obszarach tematycznych objętych programem: kształcenie i szkolenie zawodowe, finansowanie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, wspieranie zarządzania migracjami i promowanie działań integracyjnych, efektywność energetyczna i energia odnawialna, transport publiczny, gospodarka wodno-ściekowa, zarządzanie odpadami, ochrona przyrody i bioróżnorodność, ochrona zdrowia i ochrona socjalna, poprawa bezpieczeństwa publicznego, mniejszości i grupy znajdujące się w niekorzystnej sytuacji społecznej, społeczeństwo obywatelskie i przejrzystość.

Fot. Pixabay

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane