W samorządach

O roli samorządów w odbudowie Ukrainy na konferencji w Berlinie

Fot. Fotografiert im Auftrag des Auswaertigen Amtes' Sebastian Rau/AA/photothek.de

Społeczność międzynarodowa jednoznacznie dała do zrozumienia, że samorządy lokalne będą miały kluczowe znaczenie dla odbudowy i rekonstrukcji Ukrainy – stwierdzili przywódcy Europejskiego Komitetu Regionów na konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy. Z zadowoleniem przyjęli to, że skoncentrowano się na lokalnych wyzwaniach i utworzeniu koalicji wspierającej ukraińskie gminy i regiony.

Przemawiając w Berlinie podczas największego międzynarodowego spotkania poświęconego odbudowie i rekonstrukcji Ukrainy, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów (KR-u) Vasco Alves Cordeiro i przewodnicząca grupy roboczej ds. Ukrainy Aleksandra Dulkiewicz (prezydent Gdańska) wezwali UE i międzynarodowych darczyńców do kolejnego kroku, który ma ułatwić systematyczny rozwój partnerstw między regionami i miastami. Jest to sposób na przyspieszenie reform i modernizacji Ukrainy, a także jej odbudowy i rekonstrukcji.

Przewodniczący Cordeiro podkreślił, że „aby wzmocnić pozycję władz lokalnych i regionalnych na Ukrainie, należy kontynuować proces decentralizacji. Pracujemy również nad wdrożeniem programu szkoleniowego dla tych organów". Europejski Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy, którego współzałożycielem jest KR, sam opracowuje inicjatywę mającą na celu wsparcie ukraińskich ekspertów i urzędników pracujących nad miejskimi projektami inwestycyjnymi. W ramach przyszłego programu, TIPS4UA, Sojusz będzie współpracował z U-LEAD, programem UE z udziałem wielu darczyńców, który od prawie dekady wspiera decentralizację Ukrainy.

Delegacja KR-u uznała, że "Ukraina potrzebuje większego wsparcia dla partnerstw między władzami lokalnymi i regionalnymi Ukrainy a UE", i powtórzyła apel Svenji Schulze, niemieckiej minister współpracy gospodarczej i rozwoju, by do końca 2025 r. wszystkie ukraińskie miasta i miasteczka miały partnerów międzynarodowych. 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała do UE o przyspieszenie współpracy między władzami szczebla niższego niż krajowy poprzez utworzenie Programu ramowego na rzecz finansowania partnerstw między regionami i między miastami, z wykorzystaniem środków z Instrumentu na rzecz Ukrainy i wkładów od krajów-darczyńców. Samorządowczyni mówiła również: - Wojna zniszczyła znaczną część mojego miasta – Gdańska, a jego odbudowa po 1945 r. była trudna i trwała wiele lat. Pierwszą lekcją z tej historii jest więc to, że najlepszą pomocą w odbudowie Ukrainy jest powstrzymanie zniszczeń dokonywanych przez Rosję. Gdańsk jest miastem solidarności, a nasze partnerstwo z Lwowem w ciągu ostatnich dekad było bardzo cenne dla obu stron. Liczę, że zarówno mniejsze, jak i większe miasta Ukrainy i państw członkowskich Unii utworzą setki podobnych partnerstw.

Lokalny i regionalny wymiar odbudowy Ukrainy był jednym z czterech głównych tematów konferencji w Berlinie. Rządy Niemiec i Ukrainy, które współorganizowały to wydarzenie, uruchomiły również Koalicję na rzecz Zrównoważonych Gmin, której sygnatariusze zobowiązali się do zapewnienia wsparcia finansowego lub technicznego partnerstwom gmin oraz do rozwoju umiejętności w zakresie zarządzania projektami w ukraińskich administracjach lokalnych.

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane