Prawo

Okresowe oceny pracowników jako informacja publiczna

Okresowe oceny pracowników stanowią informację publiczną, jeśli dotyczą osób pełniących funkcje publiczne. Nie stanowią one jednak informacji publicznej w przypadku pracowników usługowych czy technicznych.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega okresowej ocenie. Ocena ta dotyczy wywiązywania się pracownika z obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym stanowisku oraz obowiązków określonych w art. 24 i art. 25 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych. To prowadzi do wniosku, że okresowe oceny pracy pracowników samorządowych, którzy są jednocześnie osobami pełniącymi funkcje publiczne, podlegają udostępnieniu jako informacja publiczna.

 

Nie podlega natomiast udostępnieniu okresowa ocena pracownicza urzędników niepełniących funkcji publicznych. Jeśli więc mieszkaniec lub inna osoba zwróci się do wójta o udostępnienie informacji publicznej na temat okresowej oceny pracowników urzędu – w tym informacji czy i kiedy miała miejsce ostatnia okresowa ocena pracy pracowników urzędu, o wskazanie listy pracowników urzędu, wobec których wykonano okresową ocenę pracy z podaniem liczby dotychczas wykonanych takich okresowych ocen pracy dla poszczególnych pracowników urzędu z podaniem daty wykonania każdej z takich ocen, oraz o wskazanie, kto przeprowadza okresową ocenę pracy pracowników urzędu – organ ma prawo poinformować wnioskodawcę, że informacja, udostępnienia której się domaga, nie mieści się w kategorii spraw publicznych, nie stanowi zatem informacji publicznej udostępnianej w trybie ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Wójt ma obowiązek udostępnienia jedynie informacji dotyczących osób pełniących funkcje publiczne. Natomiast w zakresie pracowników niepełniących funkcji publicznych ich oceny nie są informacją publiczną, gdyż nie mieszczą się w kategorii spraw publicznych.

 

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonym w niniejszej ustawie. Innymi słowy informacją publiczną jest każda informacja o sprawach publicznych rozumianych jako działalność organów władzy publicznej oraz samorządów, osób i jednostek organizacyjnych w zakresie wykonywania zadań władzy publicznej oraz gospodarowania mieniem publicznym, komunalnym lub Skarbu Państwa. Zarówno doktryna, jak i orzecznictwo stoją na stanowisku, że osobą pełniącą funkcję publiczną w rozumieniu ustawy jest każdy, kto pełni funkcję w organach władzy publicznej lub też w strukturach jakichkolwiek osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, jeżeli funkcja ta ma związek z dysponowaniem majątkiem państwowym lub samorządowym albo zarządzaniem sprawami związanymi z wykonywaniem swych zadań przez władze publiczne, a także inne podmioty, które tę władzę realizują lub gospodarują mieniem komunalnym, lub majątkiem Skarbu Państwa. Funkcję publiczną pełnią osoby, które wykonują powierzone im przez instytucje państwowe lub samorządowe zadania i przez to uzyskują znaczny wpływ na treść decyzji o charakterze ogólnospołecznym. Cechą wyróżniającą osobę pełniącą funkcję publiczną jest posiadanie określonego zakresu uprawnień pozwalających na kształtowanie treści wykonywanych zadań w sferze publicznej. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 20 marca 2006 r., sygn. K 17/05, wskazał cechy, jakie przesądzają o tym, że określony podmiot sprawuje funkcję publiczną. Chodzi o takie stanowiska i funkcje, których sprawowanie jest równoznaczne z podejmowaniem działań wpływających bezpośrednio na sytuację prawną innych osób lub łączy się co najmniej z przygotowaniem decyzji dotyczących innych podmiotów. Spod zakresu funkcji publicznej wykluczone są zatem takie stanowiska, które mają charakter usługowy lub techniczny.

 

Na koniec warto przypomnieć, że udostępnienie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, a jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w tym terminie, podmiot zobowiązany do jej udostępnienia powiadamia w tym terminie o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku (art. 13 ust. 1 i 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej). Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ustawy udostępnienie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje podmiot zobowiązany do udostępnienia, nie umożliwiają udostępniania informacji w sposób i w formie określonych we wniosku. Bezczynność organu rozpoznającego wniosek o udostępnienie informacji publicznej występuje wówczas, gdy w ustawowym terminie organ nie rozpoznał złożonego wniosku.

 

WAŻNE

W orzecznictwie za informację publiczną uznaje się każdą wiadomość wytworzoną lub odnoszoną do władz publicznych, a także wytworzoną lub odnoszoną do innych podmiotów wykonujących funkcje publiczne w zakresie wykonywania przez nie zadań władzy publicznej i gospodarowania mieniem komunalnym lub mieniem Skarbu Państwa (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 19 grudnia 2007 r., sygn. akt IV SA/Po 652/07). Takie też stanowisko wyrażono w wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 8 czerwca 2006 r., sygn. akt II SAB/Lu 19/06, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 maja 2004 r., sygn. akt IV SA/Wa 221/04 oraz postanowieniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 21 sierpnia 2008 r., sygn. akt II SAB/Bk 36/08.

 

 

Więcej o sprawach dotyczących kadr i płac w samorządach co miesiąc w magazynie "Pracownik samorządowy". Zamów prenumeratę już dziś TUTAJ

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane