Prawo

Orzeczenie WSA: dyrektor teatru odwołany

Wójt (burmistrz, prezydent miasta), który jest kierownikiem urzędu wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. Ma on również prawo zwolnić z zajmowanego stanowiska dyrektora kultury, jeśli istnieją ku temu uzasadnione powody.

Prezydent miasta zarządzeniem odwołał ze stanowiska dyrektor teatru miejskiego. Jako przyczyny odwołania wskazał naruszenie przez nią przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem oraz odstąpienie od realizacji umowy w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności instytucji kultury oraz programu działania instytucji kultury. Dyrektor zaskarżyła zarządzenie prezydenta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. W swojej skardze dyrektorka  podważyła zwierzchnictwo służbowe prezydenta nad dyrektorem samorządowej instytucji kultury. Podkreśliła ona, że w jej opinii zwierzchnictwo służbowe organu wykonawczego gminy w stosunku do dyrektora samorządowej instytucji kultury nie wynika z żadnego przepisu prawa. Organ administracyjny nie może, jak uważała skarżąca, arbitralnie przypisywać sobie kompetencji nieprzyznanych mu przez ustawodawcę.

 

Sąd rozpatrując sprawę, nie przychylił się do błędnych zarzutów skarżącej. Zgodnie bowiem z art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy o samorządzie gminnym (dalej usg) do zadań wójta należy w szczególności zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. Według zaś art. 33 ust. 1 usg wójt wykonuje zadania przy pomocy urzędu gminy, a w myśl ust. 5 kierownik urzędu wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.

 

Kierownikiem urzędu gminy niemającej statusu miasta jest wójt, a urzędu miasta – burmistrz lub prezydent miasta (art. 33 ust. 3 w zw. z art. 11a ust. 3 usg). Z tego tytułu wykonuje on za urząd, jako pracodawcę, czynności w sprawach z zakresu prawa pracy (art. 31 § 1 kp) oraz uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych (art. 33 ust. 5 usg), w tym również czynności związane z zatrudnianiem i zwalnianiem tych ostatnich.

 

Powyższe przepisy, w szczególności art. 33 ust. 5 usg, i orzecznictwo jednoznacznie wskazują na to, że organizator (w tym przypadku prezydent) ma uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, w tym również wobec kierowników instytucji kultury. Niewątpliwie teatr jest samorządową instytucją kultury. Tak więc skarżąca była kierownikiem gminnej jednostki organizacyjnej w rozumieniu art. 33 ust. 5 usg. W związku z tym prezydent był jej zwierzchnikiem służbowym. Ponieważ niesporne było, że skarżąca – jako kierownik instytucji kultury – w pewnym momencie zaczęła kwestionować uprawnienia prezydenta jako zwierzchnika służbowego, odmawiając mu m.in. prawa do udzielania jej urlopu, zatwierdzania delegacji itd., niewątpliwie doszło do naruszenia przez skarżącą przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem. Zdaniem sądu już to stanowiło zasadną przesłankę jej odwołania.

 

(Wyrok WSA w Poznaniu z 23 kwietnia 2015 r., sygn. akt IV SA/Po 1320/14)

 

Więcej opracowań orzeczeń w najnowszym Kurierze prawnym - stałym, bezpłatnym dodatku do Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota. Tylko dla prenumeratorów! Pamiętaj o prenumeracie na 2016 rok.

TAGI: dyrektor,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane