Prawo

Oznaczenia planu miejscowego

Rada miejska ma prawo rozszerzyć podstawowe barwne oznaczenia graficzne i literowe dotyczące przeznaczenia terenów ponad te określone w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Takie uprawnienie zostało przewidziane w § 9 ust. 4 rozporządzenia.

Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów lokalizacji farmy wiatrowej. Do części tekstowej planu załączony został m.in. rysunek planu w skali 1:2000. Jeden z mieszkańców w trybie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu na sporną uchwałę, wnosząc o stwierdzenie jej nieważności ze względu na zastosowanie w projekcie rysunku planu miejscowego innych oznaczeń graficznych, barwnych i literowych dotyczących przeznaczenia terenów, niż te określone w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (DzU nr 164, poz. 1587).

 

Sąd uznał skargę w tym zakresie za niezasadną. Zdaniem sądu rada miejska miała prawo do rozszerzenia podstawowych barwnych oznaczeń graficznych i literowych dotyczących przeznaczenia terenów zawartych w załączniku do wskazanego wyżej rozporządzenia. Takie uprawnienie zostało przewidziane w § 9 ust. 4 rozporządzenia, który stanowi, że w zależności od specyfiki i zakresu ustaleń dotyczących przeznaczenia terenów oraz granic i linii regulacyjnych, dopuszcza się stosowanie na projekcie rysunku planu miejscowego uzupełniających i mieszanych oznaczeń barwnych i jednobarwnych oraz literowych i cyfrowych.

 

Również w orzecznictwie sądowoadministracyjnym prezentowany jest pogląd, że załącznik nr 1 do rozporządzenia określa jedynie podstawowe oznaczenia graficzne i literowe dotyczące przeznaczenia terenów, które należy stosować na projekcie rysunku planu miejscowego. Oznacza to możliwość wprowadzenia w projekcie planu innych oznaczeń przeznaczenia terenów, w szczególności oznaczeń dotyczących terenów, których przeznaczenie ma mieć charakter mieszany (wyrok NSA z 22 października 2008 r., sygn. akt II OSK 567/08). Dokonując analizy zapisów planu w omawianych zakresie należy stwierdzić, że w sposób niewątpliwy można odczytać przeznaczenie poszczególnych terenów, a ustalone na terenie funkcje nie stanowią funkcji rozłącznych czy sprzecznych. Ponadto na rysunku planu przedstawiono, określone liniami rozgraniczającymi oraz oznaczeniami literowymi i barwnymi, tereny o różnym przeznaczeniu umożliwiające jednoznaczne powiązanie rysunku planu miejscowego z tekstem planu. Przyjęte oznaczenia nie stwarzają żadnych wątpliwości co do przeznaczenia konkretnego obszaru i pozwalają na określenie, jaka część terenu została przeznaczona np. na tereny rolnicze, a która pod lokalizację elektrowni wiatrowych. Natomiast dołączone do rysunku planu objaśnienia wszystkich użytych oznaczeń zapewniają jego czytelność i nie tworzą żadnych niejasności.

 

(Wyrok WSA w Opolu z 23 lipca 2015 r., sygn. akt II SA/Op 240/15)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane