W samorządach

Parkuj i płać. Także w małym mieście.

Strefy płatnego parkowania to codzienność kierowców nie tylko w metropoliach, ale i w miastach średniej wielkości. W ostatnim czasie do tego grona dołączają również mniejsze miejscowości.

Strefy płatnego parkowania obowiązują m.in. w Andrychowie, Czarnkowie, Grabowie nad Prosną, Krobii, Miechowie, Nakle nad Notecią, Prudniku, Szamotułach, Wschowej czy Żywcu. Co ważne, można tam zapłacić za parking nie tylko gotówką czy kartą, ale i z użyciem aplikacji na smartfon. Miast z możliwością opłaty przez aplikację jest w kraju około 200.
Decyzja o płatnym parkowaniu nie zawsze spotyka się z entuzjazmem mieszkańców, jednak samorządowcy argumentują, że to już powszechna praktyka. Podkreślają przy tym, że jedną z ważnych przyczyn takich decyzji jest potrzeba zwiększenia rotacji samochodów parkujących w centrum.


Anna Pękała, burmistrz Mszany Dolnej
Po części rozumiem niezadowolenie mieszkańców – każda opłata to dodatkowe obciążenie dla budżetu domowego. Niemniej jednak każdy z nas też widzi, że płatne parkingi to dzisiaj standard – czy to w Krakowie, Nowym Sączu, Limanowej czy Rabce-Zdroju. Bo zgodzimy się wszyscy, że parkingi w centrum miasta nie służą temu, żeby zostawiać na nich samochody na cały dzień. Mają służyć ludziom, którzy chcą zrobić zakupy, załatwić swoje sprawy i odjechać. Nie ma innego sposobu na wymuszenie rotacji niż wprowadzenie opłat.

Antoni Szlagor, burmistrz Żywca
Kierowca już nie będzie musiał się stresować, teraz będzie mógł zapłacić [za parkowanie] przez aplikację. Stało się to, co obiecaliśmy mieszkańcom – zresztą na ich wniosek – a także osobom, które przyjeżdżają i parkują w Żywcu.

Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego
Strefa parkowania w Sępólnie Krajeńskim ruszyła 1 lipca tego roku. Obejmuje centrum miasta, w tym miejsca przed urzędem miasta i starostwem powiatowym. W okolicach urzędu miejskiego pierwsze pół godziny jest nieodpłatne. Opłaty można uiszczać w gotówce, ale można też płacić kartą lub telefonem – także z wykorzystaniem aplikacji.

Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich
W pierwszej kolejności [strefa płatnego parkowania] objęła ścisłe centrum. Przez kilka miesięcy przed wejściem w życie uchwały mieszkańcy Końskich mieli okazję zapoznać się z nowym systemem, wprowadziliśmy obowiązek korzystania z parkometrów z opłatą zerową. Pierwsze 40 minut pakowania będzie darmowe. To jest czas, w którym przeciętny klient sklepu czy punktu usługowego w centrum miasta będzie mógł załatwić swoje rzeczy i odjechać dając miejsce następnemu. To nie motywy finansowe są głównym celem wprowadzenia systemu tylko próba spowodowania większej mobilności, odciążenia skromnego zasobu miejsc w centrum miasta.


Fot. Freepik

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane