Prawo

Polityka Miejska według nowego rządu

Rząd zamierza wprowadzać w życie Krajową Politykę Miejską do 2023 roku w korelacji z przyjętym przezeń programem odpowiedzialnego rozwoju, który składa się z 5 filarów: reindustrializacji; zrównoważonego zarządzania gospodarką w miastach; rozwoju innowacyjnych firm; zapewnienia kapitału dla rozwoju oraz ekspansji zagranicznej – poinformował Paweł Chorąży, wiceminister rozwoju regionalnego podczas posiedzenia sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

KPM to dokument, który zbiera różne działania na poziomie rządu, lokalnym i regionalnym. Jako akt obowiązujący, obliguje różne podmioty do działań, wyznacza obszary działania. Jej zaletą jest zintegrowane podejście do rozwoju miast i odejście od sektorowości. Dużym wyzwaniem w jej wdrażaniu jest zarządzanie wielopoziomowe, zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządu różnych kategorii.

 

W najbliższym czasie rząd zamierza dokonać przeglądu listy zobowiązań wynikających z Krajowej Polityki Miejskiej, a następnie zrobić ich hierarchizację i priorytetyzację oraz przygotować plan wdrażania. Jak poinformował Paweł Chorąży, wiceminister rozwoju regionalnego, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej do końca marca mają być gotowe założenia strategii rozwoju, który w wymiarze terytorialnym będzie zawierał wątki miejskie z Krajowej Polityki Miejskiej. Do połowy roku potrwa dyskusja z różnymi interesariuszami, by przygotować propozycje konkretnych działań. W dłuższej perspektywie minister rozwoju będzie monitorował działania związane z polityką miejską, np. w kwestiach związanych z planowaniem przestrzennym czy sprawami administracyjnymi.

 

W ocenie wiceministra Chorążego wyrazem nowego otwarcia w kwestii polityki miejskiej mają być działania o charakterze sieciowym, w które wpisuje się np. Modelowa Rewitalizacja Miast. W I etapie znalazło się w niej ponad 50 miast, w II etapie zostanie wyłonionych około 20 miast, które zrealizują modelowe rozwiązania rewitalizacyjne. Mają one być następnie upowszechniane, nie tylko z poziomu rządowego, ale przez stowarzyszenia samorządowe.

 

Chorąży zaznaczył, że Krajowa Polityka Miejska jest początkiem drogi. Przyznał, że rozwój Polski winien być terytorialnie zrównoważony, z zastrzeżeniem, że metropolizacja jest faktem nie tylko w Polsce i rząd ma na to ograniczony wpływ.

 

Jednymi z najważniejszych zadań stojących przez Krajową Polityką Miejską są wyzwania demograficzne związane z wyludnianiem się miast, ale także z niepokojącym zjawiskiem rozlewania się miast i wyludniania się ich centrów.

 

Rząd zamierza wprowadzać w życie Krajową Politykę Miejską do 2023 roku w korelacji z przyjętym przezeń programem odpowiedzialnego rozwoju, który składa się z 5 filarów: reindustrializacji; zrównoważonego zarządzania gospodarką w miastach; rozwoju innowacyjnych firm (start in Poland, dopływ talentów); zapewnienia kapitału dla rozwoju (w kontekście funduszy UE, zwiększenie instrumentów zwrotnych) oraz ekspansji zagranicznej (m.in. poprzez tworzenie silnej marki Polski za granicą).

 

Źródło: www.zmp.poznan.pl

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane