Prawo

Precyzyjne określenie wynagrodzenia opiekuna dziennego

Uchwały podejmowane przez organy samorządowe muszą zawierać sformułowania jasne, wyczerpujące, uniemożliwiające stosowanie niedopuszczalnego, sprzecznego z prawem luzu interpretacyjnego.

Rada Gminy Lubrza podjęła 13 lutego 2014 r. uchwałę w sprawie maksymalnej wysokości wynagrodzenia dziennego opiekuna zatrudnionego przez gminę Lubrza oraz zasad jego ustalania. W podstawie prawnej powołała m.in. art. 43 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (DzU z 2013 r. poz. 1457). Zawiera on kompetencję dla organu stanowiącego gminy do ustalenia w drodze uchwały maksymalnej wysokości wynagrodzenia dziennego opiekuna oraz zasad jego ustalania.

 

Co prawda Rada wypełniła powyższą delegację w § 1 omawianej uchwały określając maksymalne wynagrodzenie dziennego opiekuna oraz zasady jego ustalania, jednak w ocenie organu nadzoru jeden z tych zapisów w sposób istotny narusza prawo.

 

Akty prawa miejscowego, do których bez wątpienia zalicza się ta uchwała, zawierające normy powszechnie obowiązujące, powinny być czytelne i zrozumiałe dla adresatów. Zgodnie z orzeczeniem NSA (wyrok z 6 czerwca 1995 r. NSA w Gdańsku, SA/Gd2949/94, OSS 1996/3/91, Lex nr 25640) uchwały podejmowane przez organy samorządowe muszą zawierać sformułowania jasne, wyczerpujące, uniemożliwiające stosowanie niedopuszczalnego, sprzecznego z prawem luzu interpretacyjnego. Tymczasem w § 1 ust. 2 pkt 2 omawianej uchwały Rada zawarła zapis o niezrozumiałej treści. Zgodnie z jego brzmieniem wynagrodzenie nie przysługuje z tytułu opieki nad dzieckiem objętym innymi formami opieki. Z treści tego zapisu trudno jest wywnioskować, do jakich stanów faktycznych wskazany zapis ma zastosowanie. Jeżeli dziecko jest objęte inną formą opieki, np. żłobka lub klubu dziecięcego, to jest oczywiste, że w tym samym czasie nie korzysta z opieki opiekuna dziennego. Uchwalony przez Radę zapis można też odczytać w ten sposób, że opiekun dzienny jest pozbawiony wynagrodzenia za rzeczywiście sprawowaną opiekę nad dzieckiem, które zwykle uczęszcza do żłobka lub klubu dziecięcego, lecz z pewnych przyczyn w danym dniu zostaje oddane pod opiekę opiekuna dziennego. W takim przypadku brak jest uzasadnionych podstaw, aby pozbawić opiekuna dziennego prawa do wynagrodzenia za tę opiekę.

 

(Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody opolskiego z 21 marca 2014 r., nr NK.III.4131.1.31.2014.KK)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane