Prawo

Projekt poprawek do RLKS

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Właśnie trwają konsultacje publiczne projektu autorstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Projekt ustawy przewiduje dodanie do zakresu informacji, jakie muszą zostać zawarte w ogłoszeniu o naborze wniosków o udzielenie wsparcia dodatkowego elementu w postaci „warunków wyboru operacji”, tj. warunków które LGD może określić dla danego naboru wniosków, w celu zapewnienia najpełniejszej spójności operacji z LSR. Jednocześnie, z doświadczeń wynikających z wdrażania wielofunduszowego RLKS, w szczególności ze środków EFRR i EFS wynika, że pożądane jest aby w ogłoszeniu o naborze wniosków, oprócz kryteriów wyboru operacji oraz warunków wyboru operacji znalazły się także warunki udzielenia wsparcia, określone w przepisach regulujących zasady wsparcia z udziałem poszczególnych EFSI lub na podstawie tych przepisów. Rozwiązanie takie zapewni wnioskodawcy kompleksową informację na temat zasad i warunków udzielenia wsparcia ze środków poszczególnych EFSI, co przyczyni się do prawidłowego przygotowania założeń operacji oraz wniosku o udzielenie wsparcia.

 

Nowe brzmienie otrzyma przepis, który stanowi o ograniczeniu w zakresie możliwości dokonywania istotnej modyfikacji wniosku o udzielenie wsparcia w procesie uzupełnienia tego wniosku prowadzonego na etapie oceny dokonywanej przez zarząd województwa, przez dodanie możliwości modyfikacji wniosku, o ile nie wpływa to na wynik wyboru operacji dokonany przez LGD.

 

Pojawi się również nowy przepis dotyczący możliwości dokonania modyfikacji wnioskowanej kwoty wsparcia oraz innych zmian we wniosku wynikających ze zmiany tej kwoty, w sytuacji ustalenia przez LGD kwoty wsparcia niższej niż wnioskowana przez podmiot ubiegający się o wsparcie. Jego brak jest sygnalizowany jako przeszkoda we wdrażaniu RLKS w przypadku realizacji operacji ze środków EFRR i EFS. Fakultatywny charakter regulacji oznacza, że zarząd województwa ma możliwość a nie obowiązek wzywania wnioskodawcy do aktualizacji wnioskowanej kwoty wsparcia. Zmiana ta usunie także ewentualne przeszkody do zastosowania przez zarząd województwa trybu negocjacji z wnioskodawcą, na wzór rozwiązania przewidzianego w art. 45 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie 2014-2020 finansowej – w przypadku realizacji operacji ze środków EFRR i EFS.

 

Wydłużony zostanie termin na usunięcie braków, oczywistych omyłek oraz innych nieprawidłowości we wniosku o udzielenie wsparcia (w tym np. w zakresie nieprawidłowego wypełnienia wniosku, tj. w sposób niezgodny z zasadami określonymi w instrukcji jego wypełniania) zidentyfikowanych przez zarząd województwa w trakcie jego oceny. Zmiana ta wynika z doświadczeń we wdrażaniu RLKS w przypadku realizacji operacji ze środków EFRR i EFS.

 

Ponadto wprowadzona ma zostać przejrzysta regulacja, ułatwiająca prawidłowe zastosowanie przepisów w zakresie terminów na dokonanie przez LGD określonych czynności w procesie szeroko rozumianego wyboru operacji. Projektodawca proponuje wskazanie jednego, sześćdziesięciodniowego, ostatecznego terminu, w trakcie którego LGD ma obowiązek dokonać wszystkich czynności. Proponowana zmiana ułatwi praktyczne zastosowanie przepisów, jednocześnie nie powodując nadmiernego wydłużenia terminu na dokonanie wyboru operacji oraz poinformowanie podmiotów ubiegających się o wsparcie o wyniku tego wyboru.

 

Cały projekt zmian można pobrać <link file:109093- download file>TUTAJ

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane