Prawo

Przyjmowanie tekstów jednolitych

Ponieważ jedyną prawną formą działania organu kolegialnego jest podjęcie uchwały, sejmik województwa może postanowić o przyjęciu tekstu jednolitego uchwały będącej aktem normatywnym tylko w uchwale.

Sejmik Województwa Śląskiego, uchwałą podjętą na sesji w 18 listopada 2013 r. dokonał zmian w uchwale w sprawie przyjęcia Regulaminu przyznawania stypendiów w ramach projektu DoktoRIS – Program stypendialny na rzecz innowacyjnego Śląska w roku akademickim 2012/2013 i w latach następnych. W podstawie prawnej uchwały przywołano art. 18 pkt 20 ustawy o samorządzie województwa oraz art. 199a i 173a ustawy z 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jednolity DzU z 2012 roku, poz. 572 z późn. zm.)

 

Paragrafem 1. uchwały wprowadzono szereg zmian w przepisach ustalonego przez sejmik „Regulaminu (...)”, zmiany te ujęto w 24 punktach. Ponieważ uchwała w sprawie „Regulaminu (...)” ma charakter aktu prawa miejscowego, wejście w życie tej nowelizacji zaplanowano zgodnie z § 5 uchwały: po upływie 14 dni od publikacji uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.  Natomiast w § 2 uchwały określono, iż „przyjmuje się tekst jednolity Regulaminu przyznawania stypendiów w ramach projektu „DoktoRIS – Program stypendialny na rzecz innowacyjnego Śląska” w roku akademickim 2012/2013 i w latach następnych, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały”.

 

W ocenie organu nadzoru Sejmik Województwa Śląskiego regulacjami przyjętymi w § 2 uchwały istotnie naruszył przepis art. 16 ust. 4 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Wojewoda zauważył, że Sejmik Województwa Śląskiego prawidłowo wywiódł swoją kompetencję do działania w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały, stosownie do treści art. 16 ust. 3 w związku z ust. 1 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych (...). Przepis art. 16 ust. 1 tej ustawy stanowi, że jeżeli liczba zmian w ustawie jest znaczna lub gdy ustawa była wielokrotnie uprzednio nowelizowana i posługiwanie się tekstem ustawy może być istotnie utrudnione, Marszałek Sejmu ogłasza tekst jednolity ustawy. Ustawa może określić termin ogłoszenia tekstu jednolitego. Jednocześnie z ust. 3 tego artykułu wynika, iż teksty jednolite aktów normatywnych innych niż ustawa ogłasza organ właściwy do wydania aktu normatywnego (...). Tekst jednolity aktu normatywnego innego niż ustawa ogłasza się nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy, jeżeli był on nowelizowany. Akt normatywny może określić termin ogłoszenia tekstu jednolitego. A ponadto, zgodnie z art. 16 ust. 4 tej ustawy tekst jednolity ogłasza się w formie obwieszczenia w dzienniku urzędowym, w którym dany akt normatywny ogłoszono.

 

Wskazać zatem należy, że organem właściwym do ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego jest ten organ. Ponieważ jedyną prawną formą działania organu kolegialnego jest podjęcie uchwały, Sejmik Województwa Śląskiego mógł postanowić o przyjęciu tekstu jednolitego uchwały będącej aktem normatywnym tylko w uchwale. Jednak uchwała podjęta w tej sprawie nie stanowi aktu prawa miejscowego w rozumieniu art. 89 ust. 1 ustawy o samorządzie województwa i nie podlega publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Jak stanowi cytowany już wyżej art. 16 ust. 4 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych (...) tekst jednolity ogłasza się w formie obwieszczenia w dzienniku urzędowym, w którym dany akt normatywny ogłoszono.

Tymczasem Sejmik Województwa Śląskiego postanowił w § 5 przedmiotowej uchwały, że wchodzi ona w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Takie rozwiązanie nie jest prawidłowe, albowiem – jak już wyżej stwierdzono – publikacji podlega jedynie, stanowiące załącznik do uchwały, „Obwieszczenie Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu uchwały...”, a nie uchwała, którą postanowiono ogłosić ów tekst jednolity uchwały.

 

Ponadto organ nadzoru wskazuje, iż tekst jednolity aktu można ustalić dopiero po wejściu w życie zmian, z uwagi na to, że w tekście jednolitym aktu normatywnego uwzględnia się wyłącznie te zmiany aktu, które stanowią część obowiązującego porządku prawnego. Stanowi o tym wprost § 100 (w związku z § 110) Zasad Techniki Prawodawczej przyjętych rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 20 czerwca 2002 r. (DzU nr 100, poz. 908), zgodnie z którym tekst jednolity sporządza się według stanu prawnego obowiązującego w dniu wydawania obwieszczenia o przyjęciu tego tekstu jednolitego.  Natomiast tekst jednolity „Regulaminu (…)” uwzględnia również zmiany w treści Regulaminu, które na dzień podjęcia kwestionowanej uchwały jeszcze nie obowiązywały.

 

 

(Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego z 20 grudnia 2013 r., nr NPII.4131.1.574.2013)

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane