Prawo

Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej

Nie można żądać o właściciela nieruchomości, przyłączenia jej do istniejącej sieci kanalizacyjnej, jeżeli sieć ta nie jest przygotowana do takiego podłączenia w obrębie nieruchomości. W obrębie granicy działki musi bowiem zostać zlokalizowana niezbędna infrastruktura, czyli studzienka rewizyjna oraz przykanaliki. Nie można żądać od mieszkańca by to on zamontował wymagane urządzenia.

Właściciel zabudowanej działki nie przyłączył swojej nieruchomości, która nie jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków, do nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej. Wójt Gminy wydał więc decyzję w sprawie obowiązku przyłączenia tej nieruchomości do istniejącej sieci.

 

Od decyzji tej mieszkaniec wniósł odwołanie, domagając się jej uchylenia i wskazując, że nie ma obowiązku przyłączenia należącej do niego posesji do przedmiotowej sieci kanalizacyjnej, gdyż budowa tej sieci faktycznie nie została zakończona a ponadto, należąca do niego posesja jest wyposażona w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych. Sprawa ostatecznie trafiła do sądu administracyjnego, który przyznał rację właścicielowi nieruchomości.

 

Jak wynika z wyjaśnień skarżącego i dołączonej do skargi mapki, na granicy jego działki nie zlokalizowano żadnej studzienki rewizyjnej i przykanalika, który umożliwiłby przyłączenie nieruchomości do nowej sieci kanalizacji sanitarnej. Wręcz przeciwnie, dołączony do skargi dowód w postaci kopii mapy potwierdza, że najbliższa studzienka, do której mógłby włączyć się skarżący znajduje się po przeciwnej stronie drogi gminnej, do której nie prowadzą od granicy działki skarżącego żadne przewody kanalizacyjne. Skarżący w celu podłączenia się do studzienki musiałby zatem wybudować całe przyłącze prowadzące od granicy jego działki do studzienki na działce, czyli w istocie dokonać rozbudowy sieci kanalizacyjnej, co jednak nie jest jego obowiązkiem. Obowiązek polegający na budowie przewodów kanalizacyjnych wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi odprowadzane są ścieki z indywidualnych nieruchomości, czyli stworzeniu warunków do podłączenia indywidualnych odbiorców do sieci kanalizacyjnej, obciąża gminę.

 

W związku z powyższą sytuacja, którą ustalił sąd, potwierdziło się stanowisko skarżącego, że nie ma podstaw prawnych do nałożenia na niego obowiązku przyłączenia do sieci kanalizacyjnej.

 

(Wyrok WSA w Gdańsku z 20 lipca 2016 r., sygn. akt II SA/Gd 164/16)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane