Prawo

Rada Gminy nie zmieni nazwy miejscowości

Ustawa nie nakłada na radę gminy obowiązku wystąpienia do ministra właściwego do spraw administracji publicznej z wnioskiem o zmianę nazwy miejscowości lub jej części. Jedynym obowiązkiem rady gminy jest przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami tej miejscowości.

Mieszkaniec wniósł skargę na decyzję rady gminy z o niepodjęciu działań administracyjnych mających na celu zmiany nazwy urzędowej miejscowości.

 

Sad rozpatrując skargę przypomniał, że rada gminy nie jest organem właściwym w sprawie zmiany urzędowych nazw miejscowości i ich części. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 w zw. z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (Dz. U. Nr 166, poz. 1612) urzędowe nazwy ustala, zmienia lub znosi, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw administracji publicznej na wniosek rady gminy, na której obszarze jest położona miejscowość.

 

Należy zaznaczyć, że ustawa nie nakłada na radę gminy obowiązku wystąpienia do ministra właściwego do spraw administracji publicznej z wnioskiem o zmianę nazwy miejscowości lub jej części. Jedynym obowiązkiem rady gminy jest jedynie przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami tej miejscowości. Takie konsultacje zostały przeprowadzone podczas zebrania wiejskiego. W wyniku przeprowadzonego głosowania większość obecnych na zebraniu osób opowiedziała się przeciwko zmianie nazwy części miejscowości. Rada Gminy nie miała więc obowiązku podejmowania uchwały w sprawie zmiany nazwy urzędowej części miejscowości, tym bardziej, że nie była do tego uprawniona.

 

(Postanowienie WSA w Krakowie z 20 kwietnia 2016 r., sygn. akt III SAB/Kr 25/16)

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane