Prawo

Rada ministrów dla Polski centralnej

Innowacje, przestrzeń przyjazna twórcom i projektantom, centrum zdrowej żywności. To elementy „Strategii Rozwoju Polski Centralnej do roku 2020 z perspektywą 2030”, którą przyjęła Rada Ministrów.

Przyjęta „Strategia” określa obszary współpracy województwa mazowieckiego i łódzkiego. Kluczowymi kierunkami interwencji mają być: dostępność i integracja, kreatywność i innowacyjność, reindustrializacja i umiędzynarodowienie. Zwiększaniu konkurencyjności Polski Centralnej oraz umacnianiu makroregionu w przestrzeni europejskiej będzie służyć realizacja wyznaczonych pięciu celów szczegółowych, nawiązujących do najistotniejszych pól współpracy między regionami, którymi są:

 

Zintegrowana przestrzeń wiedzy i innowacji

Najważniejszym kierunkiem działań jest skuteczny transfer innowacji ze sfery naukowo-badawczej do biznesu, szczególnie dotyczy to branż istotnych dla makroregionu, takich jak: bio- i nanotechnologia, transport i komunikacja, fotonika, optoelektronika, mechatronika, radiofarmacja i nauki kosmiczne. Rozszerzona zostanie oferta edukacyjna dla szkół wyższych. Zwiększy się wymiana kadry naukowej i studentów między uczelniami nie tylko na płaszczyźnie międzywojewódzkiej, ale również zagranicznej (wspólne prowadzenie projektów B+R, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk).

Wsparcie otrzymają działania dotyczące komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań w przemyśle medycznym, farmaceutycznym oraz w gałęziach wykorzystujących bio- i nanotechnologie.

 

Przestrzeń przyjazna twórcom i projektantom

Podejmowane działania będą skupiać się na wykorzystaniu potencjału dziedzictwa kulturowego i współczesnej oferty kulturalnej do tworzenia przestrzeni atrakcyjnej dla sektora kreatywnego. Tworzony będzie wspólny dla całego makroregionu system informacji o wydarzeniach kulturalnych i podejmowane będą wspólne przedsięwzięcia, np. na rzecz dziedzictwa poprzemysłowego.

 

Planuje się działania poprawiające stan zachowania zabytków. Twórcy i projektanci zostaną włączeni w proces rewitalizacji przyczyniając się do powstania atrakcyjnej i inspirującej przestrzeni publicznej. Duże znaczenie będzie miała aktywizacja mieszkańców i lokalnych władz samorządowych. Niektóre dzielnice, szczególnie te poprzemysłowe czy zdegradowane, objęte będą rewitalizacją i zostaną przeznaczone pod działalność kreatywną. Znajdą tu swoje siedziby instytucje artystyczne, pracownie, studia muzyczne. Istotnym kierunkiem w tym obszarze jest wykreowanie silnych, rozpoznawalnych w świecie, wspólnych marek wzornictwa przemysłowego, przemysłu filmowego i audiowizualnego.

 

Innowacyjna sieć medyczno-farmaceutyczna

Działania będą skupione na utworzeniu zintegrowanego systemu informacji medycznej i rozwoju wysokospecjalistycznych usług medycznych. Zasoby naturalne makroregionu będą sprzyjać rozwojowi działalności uzdrowiskowej, szczególnie w mniejszych ośrodkach miejskich Dobrze rozwinięty przemysł farmaceutyczny w większym stopniu wykorzystywać będzie nowe technologie w produkcji leków. Wspierana będzie działalność na rzecz rozwoju bazy produkcyjnej w dziedzinie nanomedycyny, farmacji i biotechnologii, sprzętu medycznego oraz technik laserowych. Istotne będzie także utrzymanie i rozwijanie trwałej współpracy tego sektora z jednostkami generującymi innowacje. 

 

Międzynarodowe centrum żywności prozdrowotnej

Szansą na rozwój sektora rolno-spożywczego ma być wytwarzanie zdrowych produktów żywnościowych. Producenci rolni, grupy producenckie i sektor przetwórstwa powinny w większym stopniu wykorzystywać mazowieckie i łódzkie ośrodki naukowe. Wdrożenie i stosowanie opracowanych w instytutach naukowych nowych technologii może przełożyć się na korzystne dla całego sektora rolno-spożywczego efekty, poczynając od produkcji dobrej i zdrowej żywności, po odpowiednie jej przechowywanie i przetwórstwo, a kończąc na dystrybucji i marketingu. Produkowana w makroregionie żywność prozdrowotna może stać się rozpoznawalna na rynku krajowym i zagranicznym (utworzenie makroregionalnej marki).

 

Multimodalny węzeł transportowy o znaczeniu międzynarodowym

Polska Centralna to ważny punkt na krajowej i europejskiej mapie transportowej – tu przecinają się dwa z dziewięciu Transeuropejskich Korytarzy Transportowych. To daje duże szanse na powstanie multimodalnego węzła transportowego w skali międzynarodowej. Planuje się szeroko zakrojone prace nad budową, przebudową i modernizacją infrastruktury sieci połączeń drogowych i kolejowych w wymiarze międzynarodowym i krajowym, przede wszystkim z istniejącymi i planowanymi w makroregionie elementami sieci TEN-T. Jednocześnie, w celu wzmocnienia wewnętrznej integralności, rozwijana będzie infrastruktura o charakterze międzyregionalnym.

 

Priorytetem dla makroregionu będzie transport publiczny. Poprawa nastąpi w kolejowych przewozach pasażerskich: chodzi o podjęcie działań na rzecz integracji taryfowej i rozkładowej międzyregionalnych połączeń, opracowania spójnego systemu informacji i obsługi pasażerów. Rolą samorządów będzie wspieranie powstawania nowoczesnych centrów logistycznych, skoncentrowanych w strefie między Warszawą, Łodzią i Piotrkowem Trybunalskim. 

 

Międzynarodowe, krajowe i międzyregionalne powiązania komunikacyjne to szansa na wykreowanie Polski Centralnej jako multimodalnego węzła transportowego i włączenie makroregionu i Polski w sieć połączeń o charakterze globalnym.

 

 

Obecnie w Polsce funkcjonują trzy strategie ponadregionalne:

Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020 (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie),

Strategia Rozwoju Polski Południowej do roku 2020 (województwa: małopolskie i śląskie),

Stratega Rozwoju Polski Zachodniej do roku 2020 (województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie).

 

Zdjęcie: premier.gov.pl

TAGI: rząd,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane