Prawo

Rada osiedla nie może prowadzić kontroli

Rada osiedla jest jedynie organem uchwałodawczym i nie przysługują jej żadne uprawnienia kontrolne, gdyż organem kontrolnym dla jednostki pomocniczej jest rada gminy, która w tym zakresie działa poprzez komisję rewizyjną rady gminy (miasta).

Zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze swoim zakresem objęło przepisy mieszczące się w kategorii „organizacji i zadań organów jednostki pomocniczej”. Mieszczą się w tym zakresie nie tylko nazwy i charakter tych organów ściśle związany z zadaniami, lecz także ich liczebność i struktura wewnętrzna oraz wzajemne relacje między nimi, przy czym regulacje statutu jednostki pomocniczej nie mogą pomijać bezwzględnie obowiązujących przepisów ustawy o samorządzie gminnym. W tym kontekście nie można więc pominąć art. 18a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym stanowiącego, że rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy; w tym celu powołuje komisję rewizyjną, a także art. 37 ust. 1 i 2 ww. ustawy – organem uchwałodawczym w dzielnicy (osiedlu) jest rada, a organem wykonawczym zarząd, na czele którego stoi przewodniczący.

 

Z tego wynika, że rada osiedla jest jedynie organem uchwałodawczym i nie przysługują jej żadne uprawnienia kontrolne, gdyż organem kontrolnym dla jednostki pomocniczej jest rada gminy, która w tym zakresie działa poprzez komisję rewizyjną rady gminy (miasta).

 

(Wyrok WSA w Szczecinie z 5 lutego 2015 r., sygn. akt II SA/Sz 1260/14)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane