Prawo

Rodzina 500 + w Sejmie, akty wykonawcze gotowe – ważne oświadczenie samorządów

Jeżeli realizacja programu Rodzina 500 + ma przebiec bez problemów gminom potrzebne są pilnie promesy z Ministerstwa Finansów. Do 3 miesięcy powinno też zostać wydłużone vacatio legis ustawy. Przedstawiciele JST domagają się dotacji większej niż zapisane w projekcie 2 proc. kosztów całego programu na wydatki związane z administracją, szczególnie w pierwszym roku funkcjonowania. Postulat pilnego opublikowania aktów wykonawczych został już spełniony.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Chodzi o projekt Rodzina 500+. Dokument został już także złożony w sejmie. 


Wcześniej, podczas styczniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, oświadczenie w sprawie programu wydała strona samorządowa. Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, zwłaszcza gmin, które będą głównym wykonawcą rządowego programu Rodzina 500+, pragną włączyć się w jego realizację w możliwie najlepszy sposób – napisali samorządowcy.

 

Program rodzi bowiem spore nadzieje na powstrzymanie negatywnych zjawisk demograficznych, obserwowanych w ostatnich dekadach. Sądzimy przy tym, że – niezależnie od jego sprawnego wdrożenia – istotne będzie stworzenie atmosfery, która przeciwstawi się pokusie zmniejszenia aktywności zawodowej przez część rodzin, chcących zamiast podejmowania pracy wykorzystywać instrumenty osłony socjalnej, wzmocnione przez nową pomoc wychowawczą – czytamy. 


Z projektu ustawy wynika, że wniosek o świadczenie będzie można składać od momentu uruchomienia programu, czyli od kwietnia 2016 r. w gminie, w której mieszkamy. Urząd będzie miał 3 miesiące na wydanie decyzji i wypłatę świadczenia. Jeśli wniosek złożymy do końca czerwca 2016 r. wtedy otrzymamy świadczenie z wyrównaniem od kwietnia. 


Gminy będą miały miesięczne vacatio legis, aby przygotować się do obsługi programu. Zgodnie z zapewnieniami otrzymają na to środki: w 2016 r. będzie to 2 proc. wartości wypłaconych świadczeń (ponad 340 mln zł), a w kolejnych latach 1,5 proc. (ok. 345 mln zł). 


Samorządowcy zwrócili uwagę rządu, na postulaty, które powinny być wzięte pod uwagę, aby realizacja projektu przebiegła bezproblemowo:

 

1)              wysokość przewidzianych w projekcie ustawy środków na obsługę nowego zadania (2  proc.) jest niewystarczająca, bowiem skala przedsięwzięcia, które musi być zrealizowane bardzo szybko całkowicie nowymi siłami i środkami, jest bezprecedensowa; ustawa musi ponadto wskazać sposób sfinansowania tej części nowych zadań, która przypada powiatom i województwom;

 

2)              projekty aktów wykonawczych, które określą sposób i standardy realizacji nowego zadania, muszą być znane natychmiast, bo tylko w ten sposób gminy będą mogły rozpocząć konkretne przygotowania (pomieszczenia, wyposażenie, oprogramowanie itp.);

 

3)              pilnie należy przekazać gminom zapewnienia (promesy) Ministra Finansów o wysokości środków przewidzianych w ustawie budżetowej, aby mogły one rozpocząć formalne czynności: niezbędne zamówienia, zakupy, nabór pracowników itp.; promesy takie wydano niedawno, po wprowadzeniu w życie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej; należy przy tym pamiętać, że większość tych czynności wykonywana jest w określonych przez ustawy procedurach i terminach;

 

4)              ustawa musi przewidywać vacatio legis, umożliwiające realizację wymaganych prawem procedur, które szacujemy na około 3 miesiące od wejścia w życie ustawy i aktów wykonawczych.

Podczas posiedzenia KWRiST samorządowcy zwracali uwagę na wyjątkowy wysiłek jakiego będzie wymagała wypłata świadczenia w pierwszym roku funkcjonowania programu. Samorządowcy docenili przewidzianą dotację w wysokości niemal 350 mln zł, ale uznali ją za niewystarczającą. Do najważniejszych kwestii uznano też wydłużenie vacatio legis ustawy do 3 miesięcy. Przedstawiciele strony rządowej zapowiedzieli determinację we wdrożeniu rozwiązania od 1 kwietnia, ale przy jednoczesnym podejściu zdroworozsądkowym. Tzn. jeżeli konieczna okaże się zmiana terminów to zostanie dokonana korekta. 


Przynajmniej jeden postulat samorządów został już jednak wypełniony. To opublikowanie aktów wykonawczych do ustawy. Można je pobrać tutaj <link file:106388_blank file>>>> 


Ministerstwo Finansów zapowiedziało też prace nad rozwiązaniem problemu promes. 

Projekt ustawy do pobrania tutaj >>>

 

TAGI: finanse samorządowe, polityka spoleczna, projekt ustawy, projekt,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane