Gospodarka Prawo W samorządach

Rząd popłynął z taryfami

Wciąż trwają prace nad rozporządzeniem taryfowym, które umożliwi przedsiębiorstwom wodno-kanalizacyjnym przygotowanie wniosków o zatwierdzenie taryf. Termin mija 12 marca. Jeśli do tego czasu nie zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie spółki będą musiały korzystać ze starych formularzy.

Według Rządowego Centrum Legislacji  rozporządzenie ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków utknęło w Komisji Prawniczej. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie zbliżający się nieuchronnie termin złożenia wniosków o zatwierdzenie taryf do Wód Polskich – bo to one, a nie samorządy będą od tego roku zatwierdzać taryfy.

 

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które jest odpowiedzialne za przygotowanie rozporządzenia uspokaja, że prace zmierzają ku końcowi. Samo rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu, dlatego jest szansa, że przedsiębiorstwa zdążą na czas.

 

A co jeśli nie? Wtedy będą zmuszone przygotować wnioski na starych formularzach. Problem w tym, że w takiej sytuacji Wody Polskie będą musiały wezwać do uzupełnienia lub poprawy wniosku a w związku z brakiem rozporządzenia będzie to utrudnione, bo nie wiadomo jak miałoby ono wyglądać.

Projekt został uzgodniony na komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a strona rządowa uwzględniła większość ze zgłoszonych uwag.

 

KOMENTARZ EKSPERTA

 

Krzysztof Borżoł, Senior Associate, adwokat,
Grupa CHWP – Kancelaria Chałas i Wspólnicy


10 października 2017 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zgodnie z nowelizacją od 1 stycznia 2018 roku Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wstąpił w kompetencje Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, do postępowań administracyjnych wszczętych i do tego momentu niezakończonych. Głównym elementem zmian jest dostosowanie przepisów do nowej ustawy Prawo Wodne jak m.in. wprowadzenie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków, który gminy będą zobowiązane przygotować. Projekt takiego regulaminu jest natomiast opiniowany przez regulatora.

W chwili obecnej toczą się prace nad rozporządzeniem do nowej ustawy w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Zgodnie bowiem ze z nowelizowaną ustawą z 10 października 2017 roku rozszerzony został zakres informacji niezbędnych do przedstawienia i do zatwierdzenia taryfy jak m.in. informacja dot. bilansowania ilościowego i jakościowego wód powierzchniowych i wód podziemnych. Wraz z informacją należy podać w postaci tabeli szczegółowe wyliczenia dot. analizy ekonomicznej stawek wraz z uwzględnieniem zasady zwrotu kosztów usług oraz długoterminowych prognoz dotyczących możliwości zaspokojenia potrzeb w przypadku wykorzystania wód na obszarze zlewni.

Rozporządzenie ma wychodzić naprzeciw wnioskom jakie przedstawiła NIK, wskazujące na ujawnianie źródeł finansowania ze środków zewnętrznych jak i obowiązek przeznaczania zysku wyłącznie na cele związane z działalnością wodno-kanalizacyjną. Zysk uzyskany w latach poprzednich z usług świadczonych z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków może zostać uwzględniony do pomniejszenia kosztów przy określaniu nowej taryfy. Rozporządzenie doprecyzowuje również definicję wody opadowej oraz roztopowej, które zgodnie z przepisami ustawy z 20 lipca 2017 roku Prawo wodne zostały wyłączone z definicji ścieków.

Zgodnie z § 7 ust. 4 projektu rozporządzenia koszty świadczenia usług wodociągowych i kanalizacyjnych obciąża się kosztami inwestycji finansowych ze środków własnych, w tym z kredytów lub pożyczek spłacanych przez przedsiębiorstwo. Przepis ten umożliwi przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu ich uwzględnienie przy ustalaniu niezbędnych przychodów dla potrzeb obliczenia taryfowych cen i stawek opłat.

Termin wejścia w życie przepisów projektowanego rozporządzenia określono na dzień następujący po dniu ogłoszenia. Takie podejście ma na celu bezzwłoczne wejście w życie przepisów projektu rozporządzenia z uwagi na umożliwienie przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym składania wniosków o zatwierdzenie taryfy dostosowanych do przepisów zmienionej ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

 

DO POBRANIA

<link file:109140_blank download file>

Projekt rozporządzenia

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane