Prawo W samorządach

Samorządowcy mobilizują się przeciw pomysłowi PiS

Jacek Sasin powoli wycofuje się z pomysłu stworzenia wielkiej stolicy obejmującej swoim zasięgiem 33 gminy. Wczoraj zapowiedział, że projekt ustawy o ustroju Warszawy nie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu sejmu. Samorządowcy jednak nie odpuszczają i mobilizują siły w walce przeciw pomysłowi utworzenia „miasta w mieście”.

Podczas, gdy Jacek Sasin prowadził konferencję prasową, na której poinformował, że ustawa o ustroju Warszawy na razie nie będzie procedowana, w Warszawie podjęto uchwałę o przeprowadzeniu referendum w tej sprawie a w podwarszawskim Legionowie samorządowcy objęci projektem ustawy opracowywali strategię działania przeciw pomysłowi PiS.

 

W spotkaniu wzięło udział kilkaset osób. Padały ostre słowa i merytoryczne komentarze. Samorządowcy zwracali uwagę, że nowa ustawa utworzy twór niespotykany w Polsce, w którym miasto będzie mówiło miastu co ma robić - swoiste miasto w mieście. Ustawa przewiduje bowiem, że prezydent Warszawy będzie dyktował burmistrzom, wójtom i prezydentom okolicznych gmin co mogą a czego nie. Ponadto poruszono kwestie janosikowego płaconego przez obecne powiaty, które ulegną likwidacji. Nie wiadomo też co stanie się z powiatowymi komendami policji. Obecnie taka właśnie funkcjonuje chociażby w Legionowie. Najprawdopodobniej po zmianie stałaby się komisariatem. Samorządowcy obawiają się także zapisu art. 111 projektu ustawy, który przewiduje, że w przypadku odwołania burmistrza po dwóch latach (z przyczyn leżących po jego stronie) w gminie nie będą przeprowadzone nowe wybory a przez kolejne dwa lata będzie nią zarządzał komisarz.

 

W związku z planami utworzenia „wyrobu warszawopodobnego” – jak nazywają plany na nową stolicę samorządowcy – włodarze zainteresowanych gmin przygotują informatory dla swoich mieszkańców, w których wyjaśnią im jakie zmiany przyniesie nowa ustawa. Ponadto kilka gmin, podobnie jak Warszawa, planuje przeprowadzić referendum. Podczas spotkania w Legionowie prezydent Roman Smogorzewski zachęcał innych  samorządowców aby zorganizowali wspólnie demonstrację przed sejmem w dniu pierwszego czytania ustawy. Mieliby w niej wziąć udział samorządowcy i mieszkańcy gmin dotkniętych ustawą PiS.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane