W samorządach

Śródmieście pod okiem menedżera

Centra miast tracą mieszkańców, przedsiębiorców. Ucieka z nich życie. Władze lokalne walczą o powstrzymanie tego trendu. Powołują menedżerów śródmieść, którzy mają zadbać o historyczne centra. Czasem te wysiłki dotyczą tylko jednej, reprezentacyjnej ulicy.

W Lublinie do zadań menedżera należy troska o obszar Starego Miasta i Śródmieścia, nadzorowanie działań związanych ze stanem technicznym, wizerunkiem i estetyką oraz identyfikowanie problemów rewitalizacyjnych. Dodatkowo zajmuje się on organizacją przestrzeni, koordynacją działań z jednostkami organizacyjnymi urzędu, współpracą z przedsiębiorcami oraz integracją i aktywizacją mieszkańców.
Jak mówi Łukasz Bilik, lubelski menedżer Śródmieścia, pierwsze analizy przez niego podejmowane dotyczą nowych terenów i przestrzeni zielonych w silnie zurbanizowanej tkance centralnej dzielnicy miasta.
W Bydgoszczy do zadań menedżera należy analiza działań związanych ze stanem technicznym, wizerunkiem oraz estetyką Starego Miasta i Śródmieścia, a następnie rekomendowanie zmian. Menedżer – tę rolę pełni Maciej Bakalarczyk – ma także stymulować wzrost konkurencyjności biznesu, identyfikować problemy rewitalizacyjne, a także integrować i aktywizować mieszkańców tego obszaru.
Szczecin ma menedżerkę jednej tylko ulicy – reprezentacyjnej alei Wojska Polskiego. Dorota Kowalewska ma zadbać, aby ta jedna z centralnych arterii pełniła po przebudowie rolę salonu Szczecina. Urząd miasta liczy, że w ramach projektu „Słynna Aleja”, oprócz samej przebudowy ulicy, nastąpi integracja działań gospodarczych, społecznych oraz kulturalnych. Wszystko to we współpracy miasta, jego jednostek, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i mieszkańców.


Krzysztof Żuk, prezydent Lublina
Zarządzanie ścisłym centrum to metoda znana i sprawdzona w wielu krajach europejskich. Codzienny i bezpośredni kontakt menedżera Śródmieścia z mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami pozwala na skuteczne i sprawne rozwiązywanie bieżących problemów, a także stawianie czoła wyzwaniom związanym ze specyfiką tej przestrzeni. Zależy nam na współpracy i dialogu, dlatego o wszelkich działaniach i pomysłach będziemy rozmawiać i konsultować je z osobami, które tu mieszkają czy prowadzą swoją działalność. Jestem przekonany, że menedżer Śródmieścia sprawdzi się w tej roli znakomicie. Będzie kontynuował już rozpoczęte prace w zakresie rewitalizacji tej części miasta i wdrażał nowe, wypracowane wspólnie propozycje.

Monika Nkome Evini, menedżer Śródmieścia w Gdańsku
Śródmieście jest dzielnicą wyjątkową, gdzie spotykają się, a czasami ścierają interesy różnych grup: mieszkańców, przedsiębiorców, turystów, których liczba sięga nawet 3 mln rocznie. To również duma i wizytówka naszego miasta, o którą warto i trzeba zadbać w sposób szczególny. Dlatego Gdańsk, powołując stanowisko menadżera Śródmieścia, poszedł w ślady licznych zagranicznych i krajowych miast. Zadania menedżera to głównie inicjowanie i koordynowanie różnych działań mających na celu poprawę przestrzeni publicznej, jakości życia mieszkańców, jak i polepszenie współpracy różnych grup interesów czy jednostek miejskich. Inną grupą zadań jest wspieranie inicjatyw oddolnych, mieszkańców, NGO’s, którzy chcą działać na rzecz Śródmieścia.

Dorota Kowalewska, menedżer alei Wojska Polskiego w Szczecinie
Przede wszystkim chcę rozmawiać z przedsiębiorcami, którzy tu działają. Chcę ich bliżej poznać, wsłuchać się w ich głos, dowiedzieć się, jakie mają oczekiwania i bolączki. Być wsparciem dla nich. Pierwsze spotkania już odbyłam, przede mną kolejne. Planuję regularnie spotykać się z ludźmi, mieć z nimi kontakt. Chciałbym, aby Aleja żyła, przyciągała mieszkańców i turystów. Aby była moda na Aleję. Wspólnie z przedsiębiorcami i miastem poszukamy ciekawych pomysłów, które będą ożywiać tę przestrzeń. Chciałabym, aby mieszkańcy oraz firmy czuli, że Słynna Aleja w jej nowej odsłonie staje się zielonym salonem miasta, reprezentacyjnym miejscem w Szczecinie.


Fot. Freepik

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane