Prawo

Stanowisko ministerstwa: starosta nie może odebrać prawa jazdy

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przedstawiło stanowisko w sprawie możliwości odebrania prawa jazdy przez starostę, kierowcy, który przekroczył w obszarze zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, jeżeli jego dokument nie został bezpośrednio zatrzymany przez ograny kontroli ruchu drogowego. Zdaniem MIiB obecny stan prawny na to nie pozwala.

Wątpliwości czy starosta może odebrać prawo jazdy kierowcy, który przekroczył prędkość o 50 km/h, ale dokument nie został mu odebrany od razu przez policję pojawiły się w wielu starostwach. Stąd reakcja Związku Powiatów Polskich, który zapytał o interpretacje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Ministerstwo potwierdziło te wątpliwości i stwierdziło, że wejście w życie odpowiednich przepisów, które dawało takie kompetencje zostało przesunięte o rok, w związku z przesunięciem wprowadzenia platformy CEPIK 2.0 (wprowadzono przepisy przejściowe do 31 grudnia 2016).

 

W praktyce oznacza, to, że kierujący, którego prawo jazdy podczas stwierdzenia wykroczenia na drodze nie zostanie zatrzymane, nie utraci dokumentu decyzją starosty. Ponieważ starosta nie może wydać decyzji o jego odebraniu jeżeli policjant nie zatrzyma prawa jazdy za pokwitowaniem.

 

Podczas posiedzenia zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (odbyło się 11 lipca 2016 r.) przedstawiciele ministerstwa zapewniali, że w tej sprawie ma być przygotowana inicjatywa ustawodawcza, która nada odpowiednie prerogatywy starostom. Projekt może trafić do sejmu po okresie urlopowym.

 

Analiza Ministerstwa Infrastruktury:

 

Obecny stan prawny:

 

Norma zasadnicza:

 

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami:

 

Art. 102. ust. 1 pkt 4 starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, w przypadku, gdy:

 

4) kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym;

 

lb.       Administrator centralnej ewidencji kierowców przekazuje staroście informacje w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, będące podstawą wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy.

 

lc.   Starosta wydaje decyzję, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lub 5, na okres 3 miesięcy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierującego do zwrotu prawa jazdy, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany w trybie art. 135 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

 

Przepisy przejściowe:

 

Ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw Art. 7 ust. 1. Do dnia 31 grudnia 2016 r.:

 

2) podstawą wydania decyzji, o której mowa w art. 102 ust. 1 pkt 4 i 5 oraz art. 103 ust. 1 pkt 5 ustawy wymienionej w art. 5, jest informacja o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy wymienionej w art. 4

 

Przepis uzupełniający:

 

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym Art. 135 ust. 1. Policjant:

1 a) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na:

a) kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym

 

Wnioski:

Mając na względzie powyższe po dokonaniu pełnej analizy obowiązującego stanu prawnego, w ocenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa do dnia 31 grudnia 2016 r. podstawą do rozpoczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy w trybie art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami jest informacja o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Oznacza to, że brak zatrzymanego prawa jazdy na drodze determinuje, do dnia 31 grudnia 2016 r., brak możliwości wydania przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy.

 

Stanowisko do pobrania w całości na stronie wartowiedziec.org >>>

 

TAGI: drogi,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane