Prawo

Strefa płatnego parkowania

Konieczną przesłanką do podjęcia przez radę gminy uchwały o ustanowieniu strefy płatnego parkowania jest wniosek organu wykonawczego gminy zaopiniowany przez właściwe organy.

W dniu 28 października 2015 r. Rada Miejska w Żninie, działając na podstawie art. 13b ust. 3 i 4 i art. 13f ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (DzU z 2015 r., poz. 460 ze zm.) w związku z art. 18 ust. 2 pkt 8, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy o samorządzie gminnym podjęła uchwałę w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania, ustalenia wysokości opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Strefie Płatnego Parkowania, sposobu pobierania opłat i określenia wysokości opłaty dodatkowej.

 

Zgodnie z art. 13b ust. 3 ustawy o drogach publicznych: „Rada gminy (rada miasta) na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta), zaopiniowany przez organy zarządzające drogami i ruchem na drogach, może ustalić strefę płatnego parkowania.” Dlatego wniosek burmistrza o ustanowienie strefy płatnego parkowania nie może stanowić podstawy do podjęcia przez radę miejską uchwały, gdy nie spełnia wymogów określonych przez przepisy prawa. Konieczną przesłanką do podjęcia przez radę gminy uchwały o ustanowieniu strefy płatnego parkowania jest wniosek organu wykonawczego gminy zaopiniowany przez właściwe organy. (por. Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Świętokrzyskiego z 4 lutego 2009 r. znak: NK.I-0911/24/09).

 

Z pisma Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żninie nie wynika, że taki wniosek Burmistrza Żnina został zaopiniowany przez organy zarządzające drogami i ruchem na drogach. W związku z brakiem takich opinii Wojewoda Kujawsko-Pomorski zobligowany był do stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miejskiej w Żninie z 28 października 2015 r. w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania, ustalenia wysokości opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Strefie Płatnego Parkowania, sposobu pobierania opłat i określenia wysokości opłaty dodatkowej. Dodatkowym argumentem przemawiającym za koniecznością unieważnienia tej uchwały był fakt, iż niniejsza uchwała jest aktem prawa miejscowego i została już opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 10 listopada 2015 r. poz. 3419 i weszła w życie z dniem 25 listopada 2015 r.

 

 (Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody kujawsko-pomorskiego z 4 grudnia 2015 r., Nr 120/2015)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane