Prawo

Termin płatności podatków dla inkasentów

Terminem płatności podatków dla inkasentów jest dzień następujący po ostatnim dniu, w którym, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, wpłata podatku powinna nastąpić, czyli w dniu następnym po dniu, w którym dzienne opłaty targowe są przez inkasenta pobierane.

Rada Gminy Lubrza, na sesji w dniu 22 października 2015 r. podjęła uchwałę w sprawie opłaty targowej. Oceniając zgodność postanowień badanej uchwały z przepisami prawa, zgodnie z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Zatem podstawa ich działania w realizacji zadań publicznych musi każdorazowo wynikać z normy prawa materialnego, upoważniającej organ do podjęcia konkretnego działania. Z art. 19 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że rada gminy może zarządzić pobór opłaty targowej w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso. Zgodnie z art. 47 § 4a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa terminem płatności podatków dla inkasentów jest dzień następujący po ostatnim dniu, w którym, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, wpłata podatku powinna nastąpić, chyba że organ stanowiący właściwej JST wyznaczył termin późniejszy.

 

Z powyższych norm prawnych wynika zatem, że organ stanowiący może zarządzić pobór opłaty targowej w drodze inkasa, określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso oraz wyznaczyć w drodze uchwały termin późniejszy płatności podatków dla inkasentów niż wynikający z przepisów ustawy Ordynacja podatkowa.

 

Wojewoda przypomniał, że Rada Gminy Lubrza w badanej uchwale w sprawie opłaty targowej zarządziła pobór opłaty targowej w drodze inkasa, wyznaczyła sołtysów poszczególnych sołectw na inkasentów oraz ustaliła wynagrodzenie za inkaso. Podkreślił, że wprowadzone w § 5 ust. 4 uchwały sformułowanie o treści: „zobowiązuje się inkasentów do dokonywania miesięcznego rozliczenia z pobranej opłaty targowej w kasie Urzędu Gminy w terminie do 5-go dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni” nie znajduje zatem w świetle powyższego podstaw prawnych w obowiązujących przepisach prawnych, gdyż w granicach kompetencji organu stanowiącego znajduje się wyłącznie zarządzenie poboru opłaty targowej w drodze inkasa, określenie inkasentów i określenie wysokości wynagrodzenia za inkaso oraz wyznaczenie w drodze uchwały terminu późniejszego płatności podatków dla inkasentów niż wynikający z przepisów ustawy Ordynacja podatkowa. Postanowienia Rady Gminy Lubrza wykraczające poza upoważnienie ustawowe, dotyczące terminu wpłaty dla inkasentów opłaty targowej, a nie terminu jej rozliczenia, wobec powyższego należy uznać za istotnie naruszające prawo.

 

W § 5 ust. 3 opisywanej uchwały Rada Gminy Lubrza postanowiła zaś, że „ustala się wysokość wynagrodzenia za inkaso w wysokości 30% sumy zainkasowanych w danym miesiącu opłat”. Takie ustalenie wysokości wynagrodzenia za inkaso jest sprzeczne z art. 19 pkt 1 lit. a/ ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w świetle którego stawka opłaty targowej jest dzienna. Ponadto organ stanowiący w ww. uchwale nie określił terminu późniejszego płatności podatków dla inkasentów, niż wynikający z przepisów ustawy Ordynacja podatkowa. Zatem terminem płatności podatków dla inkasentów jest dzień następujący po ostatnim dniu, w którym, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, wpłata podatku powinna nastąpić, czyli w dniu następnym po dniu, w którym dzienne opłaty targowe są przez inkasenta pobierane. W związku z tym określenie przez Radę Gminy Lubrza wynagrodzenia za inkaso w wysokości 30% sumy zainkasowanych w danym miesiącu opłat należy uznać za wykraczające poza upoważnienie ustawowe, co stanowi istotne naruszenie prawa. 

 

 (Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze z 18 listopada 2015 r., nr 231/15)

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane