Prawo

Tylko dla Śląska – nowy projekt ustawy metropolitalnej

Organem uchwałodawczym ma być zgromadzenie burmistrzów i prezydentów, a pracami związku ma pokierować pięcioosobowy zarząd. Jego członkowie nie mogą sprawować funkcji publicznych w województwie i w miastach członkowskich. Związek ma być zrzeszeniem gmin zamieszkanych przez co najmniej 2 mln obywateli – to podstawowe założenia nowej ustawy metropolitalnej, do których dotarła Wspólnota.

Projekt nowej ustawy metropolitalnej trafił właśnie do włodarzy śląskich miast. Przewiduje on anulowanie poprzedniej ustawy o związkach metropolitalnych, która została uchwalona 9 października 2015 roku i skupia się jedynie na organizacji związku miast woj. śląskiego.

 

W myśl projektu związek metropolitalny obejmuje spójny pod względem przestrzennym obszar oddziaływania miasta na prawach powiatu Katowice, charakteryzujący się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, zamieszkały przez co najmniej 2 000 000 mieszkańców.

 

Decyzję o utworzeniu związku podejmuje rada ministrów w drodze rozporządzenia, ale o ustroju związku metropolitalnego ma stanowić jego statut uchwalony przez zgromadzenie. Wydając  te rozporządzenie Rada Ministrów ma uwzględnić przede wszystkim istniejące formy współpracy gmin, powiązania funkcjonalne oraz zaawansowanie procesów urbanizacyjnych oraz jednorodność układu osadniczego i przestrzennego.

 

Do zadań związku należy:

 

1) kształtowanie ładu przestrzennego;

2) rozwój obszaru związku;

3) organizacja publicznego transportu zbiorowego na obszarze związku;

4) współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku;

5) promocja związku i jego obszaru.

 

Na podstawie porozumienia zawartego z jednostką samorządu terytorialnego związek metropolitalny może realizować zadania publiczne należące do zakresu działania gminy, powiatu lub samorządu województwa lub koordynować realizację tych zadań.

 

Władzami związku ma być „zgromadzenie związku metropolitalnego”, oraz „zarząd związku metropolitalnego". Zgromadzenie ma się składać z delegatów gmin wchodzących w skład związku - po jednym z każdej gminy. Delegatami tymi mają być burmistrzowie i prezydenci miast lub osoby przez nie upoważnione. Zarząd ma być organem wykonawczym związku metropolitalnego, składającym się z 5 członków, w tym przewodniczący zarządu.

 

Członkostwa w zarządzie nie będzie można łączyć z:

 

1) członkostwem w organie jednostki samorządu terytorialnego;

2) pełnieniem funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub ich zastępców;

3) wykonywaniem funkcji wojewody lub wicewojewody:

4) mandatem posła i senatora.

 

Jeżeli chodzi o finanse to w art. 43. czytamy, że związek metropolitalny samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową na postawie uchwały budżetowej, a w art. 44, że przekazywanie związkowi metropolitalnemu, w drodze ustawy, nowych zadań wymaga zapewnienia środków finansowych koniecznych na ich realizację w postaci zwiększenia dochodów.

 

Kluczem jest jednak art. 8 odnoszący się do rozdziału 7a ustawy o dochodach JST.  Mówi on, że wysokość udziału związku metropolitalnego we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, od podatników tego podatku zamieszkałych na obszarze związku metropolitalnego ma wynosić 5 proc. Dodatkowo gminy wchodzące w skład związku metropolitalnego są obowiązane do wnoszenia na rzecz związku metropolitalnego składek. Roczną składkę ustala się mnożąc 0,04 przez iloraz planowanych na rok budżetowy dochodów z tytułu udziału gminy we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych i udziału gminy we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

Kontrowersje wzbudza jednak odnoszenie się do rozdziału w ustawie o dochodach JST, który został wprowadzony poprzednią ustawą metropolitalną (obowiązującą). Projekt w ostatnim artykule przewiduje jednak, że ustawa poprzednia "traci moc", a co za tym idzie zniknie cały rozdział 7a. w ustawie o dochodach JST. To najprawdopodobniej błąd, który z ostanie poprawiony w kolejnej wersji ustawy.

 

Dokument nie został jeszcze opublikowany na stronach BiP ministerstwa, ani w stronach Rządowego Centrum Legislacji. Poniżej w formie jaka została przekazana prezydent Zabrza.

 

Projekt do pobrania tutaj <link file:106850_blank download file> >>>

TAGI: polityka miejska, projekt ustawy,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane