Prawo

Udział w konsultacjach

Konsultacje są przeprowadzane z mieszkańcami gminy, a zatem krąg osób uprawnionych do udziału w konsultacjach został określony ustawodawcę - są nimi mieszkańcy danej jednostki, czyli osoby zamieszkujące w miejscowości położonej na jej obszarze z zamiarem stałego pobytu.

W dniu 29 czerwca 2015 r. Rada Gminy Rymań podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Rymań. Jej podstawę stanowią przepisy art. 5a ust. 1 i ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, wskazujące odpowiednio, że „w wypadkach przewidzianych ustawą oraz w innych sprawach ważnych dla gminy mogą być przeprowadzane na jej terytorium konsultacje z mieszkańcami gminy. Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami gminy określa uchwała rady gminy”.

 

Rada określiła uchwałą zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Rymań, stanowiąc w jej § 2 ust. 3, że uprawnienie do udziału w konsultacjach społecznych posiadają mieszkańcy, którzy nabyli czynne prawo wyborcze najpóźniej w dniu wydania zarządzenia w tej sprawie przez Wójta Gminy.

 

Tymczasem, z brzmienia ww. unormowań wynika jasno, że konsultacje są przeprowadzane z mieszkańcami gminy, a zatem krąg osób uprawnionych do udziału w konsultacjach został określony przez prawodawcę - są nimi mieszkańcy danej jednostki, czyli osoby zamieszkujące w miejscowości położonej na jej obszarze z zamiarem stałego pobytu. Istotne jest przy tym to, że rada gminy nie została upoważniona do wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń odnoszących się do osób mogących wziąć udział w konsultacjach społecznych. Przez „zasady” należy rozumieć tezy, w treści których zawarte jest prawo rządzące jakimiś procesami, podstawa, na której coś się opiera, a z pojęciem „trybu” wiąże się sposób postępowania.

 

W związku z tym, jako wadliwe należy zakwalifikować postanowienie § 2 ust. 3 uchwały, ponieważ w swej treści zawiera ono tego rodzaju zawężenie. Podkreślenia w szczególności wymaga, że pojęcie „mieszkańca” nie może być utożsamiane z pojęciem osoby posiadającej czynne prawo wyborcze. Fakt pozbawienia praw publicznych, praw wyborczych, czy też ubezwłasnowolnienia mieszkańca gminy bądź jego niepełnoletniość nie są przecież jednoznaczne z brakiem prawa do udziału w konsultacjach, ponieważ nie oznacza, że osoba taka nie posiada statusu mieszkańca gminy. (tak m.in. w wyrokach WSA we Wrocławiu z 29 kwietnia 2011 r., sygn. akt III SA/Wr 20/11, WSA w Opolu z 13 czerwca 2006 r., sygn. akt II SA/Op 213/06, a także NSA z 8 grudnia 2011 r., sygn. akt II OSK 1562/11).

 

(Rozstrzygnięcie wojewody zachodniopomorskiego z 15 lipca 2015 r., NR NK-3.4131.207.2015.AB)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane