W samorządach

Wieś potrzebuje kultury

Europejski Komitet Regionów, w trakcie rozpoczętego 29 listopada posiedzenia plenarnego przyjął opinię na temat „Promowania polityki kulturalnej na obszarach wiejskich w ramach strategii rozwoju i spójności terytorialnej oraz Agendy 2030”. Na jej temat rozmawialiśmy w Brukseli z Dariuszem Strugałą, burmistrzem Jaraczewa.

W przyjętej opinii samorządowcy podkreślają między innymi, że władze lokalne i regionalne odgrywają kluczową rolę w organizowaniu, finansowaniu i wspieraniu kultury na obszarach wiejskich. „W kontekście pogarszania się sytuacji gospodarczej i kryzysu na obszarach wiejskich, zwłaszcza zamieszkanych przez uboższe społeczności, władze lokalne i regionalne są ostatnią szansą dla tego rodzaju działalności. Dlatego powinny one być wspierane w swoich wysiłkach i otrzymywać wystarczające środki z funduszy unijnych i budżetów krajowych; przy czym należy unikać cięć budżetowych w tej dziedzinie” – wskazują samorządowcy.

 

Wieś się wyludnia, młodzież ucieka. Nie brakuje na wsi obszarów zdegradowanych, gdzie praktycznie wieś się nie rozwija. Kultura jest tym elementem – bardzo ważnym, obok m.in. zdrowia i oświaty – który ma pomóc zatrzymać mieszkańców. Jeżeli nie stworzymy w Europie właściwych warunków dla godnego życia i realizowania swoich projektów, swojego życia, również rodzinnego dla młodych ludzi, to wieś nie będzie się rozwijać, będzie uboga, i będziemy mieli do czynienia ze starzeniem się społeczeństwa na wsi. Dzisiejsza debata była poświęcona temu właśnie, żeby ten element kultury utrzymać. To jest jeden z elementów, który ma ustabilizować i poprawić życie na wsi. – tłumaczy Dariusz Strugała, burmistrz miasta i gminy Jaraczewo, w rozmowie ze „Wspólnotą”.

 

Opinia Komitetu Regionów dotyczy kultury rozumianej bardzo szeroko. Europejscy politycy lokalni podkreślają, że kultura obszarów wiejskich odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu krajobrazów kulturowych, różnorodności biologicznej i tradycyjnych wartości oraz zarządzaniu nimi oraz że niektóre obszary wiejskie o wysokich wartościach przyrodniczych tworzą konkretne obszary biokulturowe, na których środowisko naturalne i gospodarka lokalna współistnieją w zrównoważony sposób, co jest zakorzenione w kulturze i tradycji tych społeczności.

Samorządowcy zwracają szczególną uwagę na fakt, że wzmocniona współpraca między obszarami wiejskimi powinna wykraczać poza granice rolnictwa, gospodarki i zarządzania obszarami wiejskimi, aby wykorzystać potencjał rozwoju obszarów wiejskich opartego na kulturze, tak aby władze lokalne i regionalne na obszarach wiejskich oraz inne podmioty mogły mieć dostęp do najlepszych praktyk europejskich i jak najlepiej wykorzystać swoje możliwości.

Jednocześnie członkowie Komitetu wyrażają nadzieję, że dzięki rozwojowi obszarów wiejskich opartemu na wartościach kulturowych, dzięki wzmocnieniu lokalnej gospodarki za pomocą sektora kultury i sektora kreatywnego oraz budowaniu tożsamości i dumy obszarów wiejskich nowa europejska polityka kulturalna na obszarach wiejskich może przyczynić się do walki ze spadkiem demograficznym obszarów wiejskich, tak aby obszary te były atrakcyjne zarówno dla młodzieży lokalnej, jak i miejskiej jako miejsca do życia i pracy.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane