Prawo

Wskazanie konkretnego schroniska musi zawierać adres

Przyjmując program opieki nad zwierzętami bezdomnymi, radni powinni określić w nim konkretne schronisko dla zwierząt, z podaniem jego nazwy i adresu, a także skonkretyzować pozostałe podmioty wykonujące zadania na podstawie uchwały poprzez wskazanie gospodarstwa rolnego i lekarza weterynarii.

Rada miejska przyjęła gminny program opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta i gminy. Uchwała ta została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie przez prokuratora rejonowego. Domagał się on stwierdzenia jej nieważności z powodu naruszenia art. 11a ust. 1 pkt 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt przez brak wskazania w programie nazwy i adresu konkretnego schroniska, w którym umieszczane będą bezdomne zwierzęta w celu zapewnienia im opieki.

Zgodnie z tezą skarżącego, program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt winien zawierać konkretne regulacje zapewniające realizację ujętych w nim zadań. Radni powinni więc określić w programie konkretne schronisko dla zwierząt, z podaniem jego nazwy i adresu, a także skonkretyzować pozostałe podmioty wykonujące zadania na podstawie uchwały poprzez wskazanie gospodarstwa rolnego i lekarza weterynarii. Ustalenie w programie konkretnego schroniska, a także podmiotu odławiającego bezdomne zwierzęta ma istotne znaczenie informacyjne dla osób, które mogą znaleźć się w takiej sytuacji, która będzie wymagała skorzystania z pomocy wskazanych podmiotów.

(Wyrok WSA w Rzeszowie z 11 maja 2016 r., sygn. akt II SA/Rz 1344/15, nieprawomocny)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane