W samorządach Prawo

Współpraca administracji rządowej z samorządową

W Łodzi, administracja rządowa i samorządowa zamierzają wspólnie współdziałać na rzecz podniesienia jakości prawa lokalnego.

2 września 2016 w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się pierwsze robocze spotkanie, w którym na zaproszenie Wojewody Łódzkiego udział wzięło blisko 60 pracowników administracji samorządowej, głównie  sekretarzy gmin oraz powiatów. 

 

Celem spotkania było nawiązanie bezpośredniej współpracy między organem nadzoru a jednostkami samorządu terytorialnego. Spotkanie o charakterze organizacyjnym to kolejny etap konsekwentnej zmiany funkcjonowania nadzoru prawnego. Przypomnijmy, że w Łódzkim Urzędzie Wojewódzki wdrażany jest unikalny w skali kraju system sprawdzania aktów prawnych, wydawanych przez organy administracji samorządowej. 1 kwietnia tego roku utworzono 5 zespołów kontrolujących uchwały i zarządzenia przydzielane wg kryterium przedmiotowego a nie jak dotychczas wg kryterium podmiotowego. Zmiana organizacji pracy umożliwia specjalizację prawników i sprzyja utrzymaniu jednolitej linii orzeczniczej w przygotowywanych rozstrzygnięciach nadzorczych.

 

Podjęcie współpracy z samorządami pozwoli pełniej wykorzystać efekty reorganizacji pracy nadzoru prawnego, który obecnie zdecydowanie łatwiej wychwytuje błędy w uchwałach.

– Proponujemy nowe otwarcie w kontaktach między władzą państwową a władzą samorządową – powiedział wojewoda łódzki Zbigniew Rau. – Dotychczas byliśmy na kursie nieco kolizyjnym. Każda ze stron okopywała się na swoich prawnie umiejscowionych pozycjach, mało dyskutowaliśmy i mało przekonywaliśmy się do swoich stanowisk. Spory kończyły się często uchylaniem uchwał i spotkaniami w sądzie administracyjnym. A przecież wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za jakość stanowionego prawa miejscowego i za tę część dobra wspólnego, która jest powierzona władzy publicznej. Możemy szukać innej drogi, dlatego proponujemy samorządom  partnerską debatę i pomoc.

 

Ireneusz Krześnicki, dyrektor Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego  zwrócił uwagę, że tematów do uporządkowania jest bardzo dużo.  Wiele uchwał mimo, że są nieprawidłowe funkcjonują w obrocie prawnym. Statuty gmin i powiatów, udostępnianie informacji publicznej, procedury uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego, statuty jednostek pomocniczych, bardzo modne obecnie konsultacje społeczne to tylko niektóre z przykładów.

– Chcemy pomóc samorządom już na etapie stanowienia prawa miejscowego, aby nie było konieczności ingerencji w procedurę uchwalania uchwał w trybie nadzorczym. Będziemy dzielić się doświadczeniami ale najbardziej efektywne powinno się okazać umożliwienie samorządom formalnej wymiany doświadczeń – mówił Ireneusz Krześnicki.

 

Na spotkaniu uzgodniono, że formy współpracy będą wypracowane na bieżąco poprzez inicjowanie szkoleń i roboczych spotkań instruktażowych, przygotowywanie przez samorządowców projektów uchwał, które – zaakceptowane przez nadzór prawny – będą mogły być wykorzystywane przez wszystkie jednostki.

 

Samorządowcy przyjęli inicjatywę z aprobatą i zaapelowali, aby służby wojewody sygnalizowały im powtarzające się legislacyjne błędy tak, aby można je było zawczasu wyeliminować. Zadeklarowali udział w pracach roboczych zespołów zajmujących się konkretnymi zagadnieniami.

Dodatkowo Ireneusz Krześnicki zadeklarował stworzenie, na stronach internetowych Urzędu Wojewódzkiego, platformy, na której samorządowcy mogliby zamieszczać projekty uchwał, które przed ich podjęciem byłyby konsultowane w ramach wymiany doświadczeń i usunięcia wątpliwości prawnych.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane