W samorządach

XIV Międzynarodowe Zawody Drwali

W sobotni poranek 6 lipca 2013 r. dwudziestu dziewięciu drwali z czterech państw (Polski, Francji, Słowacji i Niemiec) wyruszyło do lasu, gdzie na polu zrębowym rozpoczęli tegoroczne XIV Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowie. WSPÓLNOTA była patronem medialnym imprezy.

Pierwsza konkurencja, czyli ścinka i obalanie drzew na cel którą w kategorii seniorów wygrał Tomasz Kowol z Radawia (639 p.), drugie miejsce zajął Marek Bagrowski z Gniezna (635 p.), a trzecie Stanisław Moczulski ze Słupska (621 p.) W kategorii juniorów zwyciężył Szczepan Nitek z Łęgowa (634 p.) przed zawodnikami z ZSLiE w Brynku Krzysztofem Makuskiem (590 p.) i Bartoszem Pieluchą (545 p.).

W godzinach popołudniowych miały miejsce pokazy umiejętności drwali w rzeźbieniu piłą. Sprawne ręce zagranicznych "artystów" zamieniły bale drewna w prawdziwe arcydzieła. I miejsce zajął Dietrich Harder z Niemiec za „Karmnik” oraz „But”. II miejsce przyznano dla Petera Almasi ze Słowacji za „Fokę” i „Płaskorzeźbę”. III miejsce, pokaźnych rozmiarów „Grzybkiem”, zdobył Miroslav Prno ze Słowacji.

W sobotnie popołudnie cyrkowa rodzina RYTMIKS zabawiała dzieci, młodzież i dorosłych konkursami i wspólnymi tańcami, które kontynuowali również w niedzielę. Natomiast wieczorem odbył się koncert zespołu D-BOMB oraz zabawa taneczna.

W niedzielę 7 lipca miały miejsce kolejne konkurencje XIV Międzynarodowych Zawodów Drwali i eliminacje do Mistrzostw Polski. W przygotowaniu pilarki do pracy najlepsi wśród seniorów byli Tomasz Kowol (120 p.) i Roman Szala z Jełowej (120 p.), a za nimi Jaroslav Perveka ze Słowacji (108 p.). Wśród juniorów I miejsce zdobył Matus Sitarik ze Słowacji (122 p.), II miejsce – Szczepan Nitek (98 p.), a III Jarosław Kistela z Bobrowy (92 p.)

Następna konkurencja to przerzynka złożona (kombinowana). W tej konkurencji w kategorii seniorów wygrał ponownie Tomasz Kowol (188 p.), II miejsce zdobył Roman Szala (183 p.), a III miejsce wywalczył Didier Polanowski z Francji (174 p.). Najlepszy z grupy juniorów okazał się Matus Sitarik (178 p.), po nim reprezentant gospodarzy Jarosław Kistela (175 p.) i Szczepan Nitek (171 p.).

W kolejnej konkurencji, czyli przerzynce na dokładność I miejsce wśród seniorów zajął Jaroslav Perveka (242 p.), II miejsce – Roman Szala (240 p.) i III – Stanisław Moczulski (237p.). W kategorii juniorów zwyciężył Krzysztof Makusek (225 p.), za nim Łukasz Pilśniak z Krakowa (224 p.) i Matus Sitarik (222 p.).

W ostatniej konkurencji, którą było okrzesywanie, wzięło udział 14 najlepszych zawodników. W grupie seniorów byli to: Roman Szala (436 p.), Stanisław Moczulski (422 p.), Tomasz Kowol (418 p.) oraz Jaroslav Perveka (418 p.). Wśród juniorów zmagali się Matus Sitarik (388 p.), Szczepan Nitek (382 p.) i Jarosław Kistela (360 p.).

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Tomasz Kowol z Radawia (1591 p.), II miejsce na podium zajął Roman Szala z Jełowej (1553 p.), a III miejsce Stanisław Moczulski ze Słupska (1536 p.). W kategorii juniorów najlepszy okazał się Szczepan Nitek z Łęgowa (1499 p.), po nim Matus Sitarik ze Słowacji (1386 p.) i III miejsce wywalczył sobie Jarosław Kistela z Bobrowy - reprezentant gospodarzy (1358 p.). Poza tym, czterech drwali zostało zgłoszonych do Mistrzostw Polski, a są nimi Tomasz Kowol, Roman Szala, Szczepan Nitek i Jarosław Kistela.

Nad poprawnym przebiegiem czuwali profesjonalnie przeszkoleni sędziowie. W skład grupy sędziowskiej wchodzili panowie Michał Zając, Dariusz Bryś, Józef Zyna, Henryk Zyna, Mariusz Hyra, Andrzej Chuć, Wojciech Jaroń oraz pani Agnieszka Słowatecka.

Wszystkich zawodników uhonorowano pamiątkowymi dyplomami i upominkami. Najlepszym zostały wręczone puchary z rąk Wójta Gminy Rudniki Andrzeja Pyziaka, pani Barbary Kamińskiej – Członka Zarządu Województwa Opolskiego oraz prezesa OSP Bobrowa Mirosława Woźnego. Swoją obecnością XIV Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowie zaszczyciła również posłanka do Parlamentu Europejskiego pani Danuta Jazłowiecka. Zawody na boisku komentował Jan Rychel a imprezę prowadziła dyrektor Domu Kultury w Rudnikach Janina Pawlaczyk.

Gdy wyniki zostały ogłoszone, a nagrody wręczone nastąpiła radosna biesiada z teatrem „MAŁGO”, po zakończeniu, której Bartosz Jagielski wykonał koncert, zachwycając swoim pięknym głosem licznie zgromadzoną publiczność. Po występie rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem EX-BLOK i DJ BROTKERS. Imprezie towarzyszyło wesołe miasteczko oraz bufety gastronomiczne, serwujące pyszne potrawy i napoje.

Profesjonalizm zawodników, dreszczyk emocji podczas konkurencji, bardzo dobra organizacja imprezy oraz panująca cały czas wspaniała atmosfera sprawiły, że kolejne Międzynarodowe Zawody Drwali, których głównym organizatorem jest niezmiennie OSP Bobrowa, a współorganizatorami byli Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w Warszawie, Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Katowicach, Gmina Rudniki, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach, Starostwo Powiatowe w Oleśnie, ZUL Knieja Bobrowa, można uznać za udane. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na przyszły rok i kolejne jubileuszowe XV już Zawody Drwali.