Prawo

Zadania ochronne w województwie świętokrzyskim

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach wydał zarządzenie w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla Krzemionek Opatowskich, które wejdzie w życie 29 sierpnia 2015 r. Jest to trzynasty plan zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 ustanowiony w województwie świętokrzyskim.

Obszar Natura 2000 Krzemionki Opatowskie PLH260024, o powierzchni 691,12 ha, położony jest w północno-wschodniej części województwa świętokrzyskiego na terenie gmin Bodzechów i Bałtów. W obszarze występują głównie zbiorowiska leśne, w tym chronione w ramach sieci Natura 2000 siedliska przyrodnicze - świetliste dąbrowy i grądy. Występuje tu sześć gatunków zamieszczonych w Polskiej Czerwonej Księdze roślin. Są to: wawrzynek główkowy, wiśnia karłowata, kostrzewa ametystowa, buławik czerwony, a także dzwonecznik wonny i obuwik pospolity. Dwa ostatnie to gatunki z załącznika II Dyrektywy Siedliskowej, będące przedmiotami ochrony w obszarze.

 

Ostoja Krzemionki Opatowskie zabezpiecza przede wszystkim priorytetowe ciepłolubne dąbrowy, które są tu dobrze zachowane, bardzo cenne pod względem składu gatunkowego. Na tym terenie swoje stanowiska mają gatunki reliktowe oraz rzadkie i zagrożone: gniewosz plamisty, modliszka zwyczajna, smukwa okazała, paź żeglarz, paź królowej, mieniak strużnik, biegacz pomarszczony, wałówka trójzębna, szklarka zielonawa. W Ostoi znajduje się rezerwat przyrody, utworzony nie tylko z uwagi na cenne wartości przyrodnicze, ale także neolityczną kopalnię krzemienia pasiastego, eksploatowanego w okresie 3500-1800 lat p.n.e.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane