Prawo

Zmiana nazwy miejscowości

W wypadkach przewidzianych ustawą oraz w każdej sprawie ważnej dla gminy mogą być przeprowadzane na jej terenie konsultacje z mieszkańcami gminy (lub mieszkańcami części gminy), a zasady i tryb przeprowadzania konsultacji określa uchwała rady gminy.

W dniu 3 lutego 2016 r. Rada Gminy Zagnańsk podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Osiedle Wrzosy dotyczących zmiany urzędowej nazwy miejscowości Osiedle Wrzosy na miejscowość Zagnańsk. Przeprowadzona analiza wskazanej uchwały wykazała, że narusza ona obowiązujące przepisy prawa.

 

W § 1 tej uchwały wskazano, że planowane konsultacje zostaną przeprowadzone z mieszkańcami miejscowości Osiedle Wrzosy, tymczasem w wykazie urzędowych nazw miejscowości i ich części stanowiącym załącznik do rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji z 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (DzU z 2013 r., poz. 200) Osiedle Wrzosy figuruje jako część wsi Zagnańsk. W świetle powyższego planowana zmiana, której dotyczą konsultacje wprowadzane opisywaną uchwałą, może doprowadzić do funkcjonowania dwóch nazw miejscowości Zagnańsk: Zagnańsk – wieś oraz Zagnańsk – część wsi Zagnańsk. W § 4 uchwały rady gminy przewidziano także, że wynik konsultacji jest uwzględniony przez Radę Gminy Zagnańsk, jeśli za propozycją opowie się więcej niż połowa mieszkańców biorących udział w konsultacjach. Zgodnie z art. 5a ust. 1 i 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w wypadkach przewidzianych ustawą oraz w każdej sprawie ważnej dla gminy mogą być przeprowadzane na jej terenie konsultacje z mieszkańcami gminy (lub mieszkańcami części gminy), a zasady i tryb przeprowadzania konsultacji określa uchwała rady gminy. Biorąc pod uwagę, że wynik konsultacji nie ma charakteru wiążącego, a jedynie opiniodawczy, należy stwierdzić, że zapis § 4 jest nieprawidłowy.

 

Ponadto w § 3 załącznika nr 2 do uchwały rada gminy określiła krąg osób uprawnionych do głosowania (ograniczając ten krąg do osób zameldowanych na terenie miejscowości Zagnańsk, Osiedle Wrzosy, bez wskazania w uzasadnieniu podstawy prawnej takiego ograniczenia), podczas gdy powołany w podstawie prawnej art. 5a ust. 1 i 2 ustawy o samorządzie gminnym upoważnia radę gminy wyłącznie do określenia zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami i przepis ten nie zawiera upoważnienia do ustalenia kategorii podmiotów uprawnionych do udziału w konsultacjach (określa to przepis ustawy – powołany wyżej art. 5a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym). Wątpliwości budzi też fakt, czy przedmiotowa uchwała jest aktem prawa miejscowego (vide wskazany w podstawie prawnej art. 41 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym) i w związku z tym czy uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego, jak stanowi jej § 6, w uzasadnieniu brak wykazania tej okoliczności.

 

(Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody świętokrzyskiego z 10 marca 2016 r., nr PNK.4131.11.2016)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane