Prawo

Zmiana sytuacji materialnej a pobieranie świadczeń z pomocy społecznej

Wydając decyzję w tym trybie określonym w przepisie art. 106 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej, wójt nie może wyeliminować decyzji przyznającej świadczenie za okres poprzedzający jej wydanie. Przepis ten znajduje zastosowanie jedynie do decyzji ostatecznej, wywołującej w dalszym ciągu skutki decyzji, na podstawie której mieszkaniec wciąż pobiera zasiłek.

Wójt decyzją przyznał mieszkance gminy zasiłek okresowy oraz zasiłki celowe. Po jej wydaniu organ dowiedział się, że mieszkanka sprzedała lokal, który, jak wynikało z powziętych przez niego informacji, był jej własnością, za kwotę 70 tysięcy złotych. Nie poinformowała ona jednak wójta o zaistniałej sytuacji. W wyniku sprzedaży nieruchomości organ przyjął, że pobrane przez skarżącą świadczenia w postaci zasiłków celowych i okresowego stanowią nienależnie pobrane świadczenia z uwagi na to, że sytuacja majątkowa skarżącej w momencie wydania decyzji nie uzasadniała przyznania jej tych świadczeń.

 

Odwołując się od tej decyzji mieszkanka zarzuciła organowi nieprawidłową ocenę stanu faktycznego, nieuwzględniającą okoliczności, w jakich weszła w posiadanie wspomnianego mieszkania. Jak tłumaczyła, poprzednim właścicielem była jej matka, która przekazała skarżącej i jej mężowi mieszkanie na zasadzie umowy dożywocia. Pieniądze ze sprzedaży mieszkania przypadły więc matce. Na dowód tego skarżąca załączyła oświadczenie matki. Dodała, że do wystąpienia o pomoc społeczną zmusiła ją dramatyczna sytuacja finansowa.

 

Ostatecznie nad sprawą pochylił się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, który wskazał, że postępowanie w sprawie uchylenia lub zmiany decyzji na podstawie art. 106 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej jest postępowaniem w nowej sprawie. Nie jest to kontynuowanie, czy rozpatrywanie na nowo sprawy administracyjnej rozstrzygniętej już ostateczną decyzją, przyznającą określone uprawnienia do świadczeń z pomocy społecznej. Jest to nowa sprawa administracyjna, której zakres wyznacza treść art. 106 ust. 5 ustawy. Stwierdzenie przez organ administracyjny ziszczenia się przesłanek określonych w art. 106 ust. 5 ustawy wiąże się więc z wydaniem decyzji uchylającej lub zmieniającej decyzję pierwotną ze skutkiem ex nunc. Oznacza to, iż decyzja wydana w oparciu o art. 106 ust. 5 ustawy wywołuje jedynie skutek na przyszłość. Pozbawienie skarżącej przyznanego jej decyzją prawa z mocą wsteczną może nastąpić jedynie wyjątkowo i tylko wówczas, gdy wyraźnie przepis prawa to przewiduje, a takim przepisem nie jest art. 106 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej. W ocenie sądu, w opisywanej sprawie brak było zatem jakichkolwiek podstaw, by uchylać lub zmieniać decyzję przyznającą prawo do określonych świadczeń z pomocy społecznej ex tunc, tj. wstecz, np. z chwilą zmiany sytuacji dochodowej uprawnionego.

 

(Wyrok WSA w Krakowie z 18 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 2100/14)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane