Prawo

Związek Nauczycielstwa Polskiego walczy o podwyżki. Sejm zabrania prowadzenia szkół przez spółki

W czwartek, 22 stycznia kierownictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego spotyka się z minister edukacji Joanną Kluzik-Rostkowską. ZNP domaga się podwyżek, zwiększenia płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu nauczycieli, uporządkowania prawa oświatowego.

Tematem spotkania w MEN były postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego zgłoszone w połowie stycznia. Związek domaga się: rozpoczęcia negocjacji płacowych dotyczących wzrostu płac nauczycieli w roku 2016 i minimum 10-procentowych podwyżek; powrotu do systemowego rozwiązania regulacji wynagrodzeń nauczycieli od stycznia kolejnego roku, a nie od września; zwiększenia udziału płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu nauczycieli, oraz uporządkowania prawa oświatowego i rozpoczęcia prac nad ustawą o systemie oświaty. Kolejne spotkanie zaplanowano w marcu. MEN ma się odnieść do tych postulatów.

 

Ofensywa ZNP zbiega się z przegłosowaniem w sejmie nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która to nowelizacja realizuje co najmniej jeden ze stałych postulatów związku. Samorządy nie będą już mogły powierzać realizacji zadań oświatowych swoim spółkom.

 

 

Zmiany przewidziano w obecnym artykule 5g. ustawy, który ma brzmieć:

 

"Jednostka samorządu terytorialnego, będąca organem prowadzącym szkołę liczącą nie więcej niż 70 uczniów, na podstawie uchwały organu stanowiącego tej jednostki oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, może przekazać, w drodze umowy, osobie prawnej niebędącej jednostką samorządu terytorialnego, z wyjątkiem osoby, o której mowa w ust. 5ga, lub osobie fizycznej, prowadzenie takiej szkoły.”

 

oraz po ust. 5g dodaje się ust. 5ga w brzmieniu: 

 

„5ga. Jednostka samorządu terytorialnego nie może powierzyć lub przekazać wykonywania zadań oświatowych, o których mowa w art. 5a ust. 2–2b, osobie prawnej utworzonej przez tę jednostkę samorządu terytorialnego lub osobie prawnej, w której ta jednostka samorządu terytorialnego ma udziały, albo której ma akcje. W szczególności jednostka samorządu terytorialnego nie może przekazać takiej osobie prawnej prowadzenia szkoły na podstawie ust. 5g, ani udzielić jej zezwolenia na założenie publicznej szkoły, placówki lub innej formy wychowania przedszkolnego na podstawie art. 58 ust. 3.” 

Jednocześnie z ogromną krytyką i protestem ze strony ZNP spotkał się zapis, pozwalający na zatrudnianie części nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy. Dotyczy to zatrudniania nauczycieli realizujących zajęcia z uczniami, które są finansowane ze środków unijnych. 

 

Od rozpoczęcia prac nad projektem ustawy propozycja ta budziła sprzeciw ze strony ZNP, stąd zgłoszona poprawka, która uniemożliwiałaby taką praktykę. ZNP chce wykorzystać ten krótki czas na kolejne rozmowy z rządem, a także na przekonanie senatorów, by przyjęli poprawkę, która nie pozwoli zatrudniać nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy. Jeżeli senatorowie nie podzielą opinii ZNP i nie zmienią przyjętego zapisu, kierownictwo ZNP zaskarży przyjętą poprawkę w Trybunale Konstytucyjnym.

 

 

Zmiany które kwestionuje ZNP znalazłyby się w art. 7e ustawy o systemie oświaty:

 

Art. 7e. l. W celu realizacji zajęć w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w szkole lub placówce publicznej może być zatrudniony nauczyciel, który nie realizuje w tej szkole lub placówce tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, posiadający kwalifikacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela oraz spełniający warunki określone w art. 10 ust. 5 pkt 3 i 4 tej ustawy. W celu potwierdzenia spełnienia warunku, o którym mowa w art. 10 ust. 5 pkt 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, nauczyciel, przed nawiązaniem stosunku pracy, jest obowiązany przedstawić dyrektorowi szkoły lub placówki informację z Krajowego Rejestru Karnego.

2. Nauczyciela, o którym mowa w ust. 1, zatrudnia się na zasadach określonych w Kodeksie pracy, z tym że za każdą godzinę prowadzenia zajęć, o których mowa w ust. 1, nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie nie wyższe niż wynagrodzenie za jedną godzinę prowadzenia zajęć ustalone w sposób określony w art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela dla nauczyciela dyplomowanego posiadającego wykształcenie wyższe magisterskie i realizującego tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, o którym mowa w art. 42 ust. 3 w tabeli w lp. 3 tej ustawy.”

TAGI: oświata, sejm,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane